Медия без
политическа реклама

Енергийните "обръчи" на Тръмп притискат Русия

Бъдещият президент залага на петрола и природния газ за спиране на войната в Украйна

Днес, 17:16
"Ще сондираме, бейби!", обяви Доналд Тръмп в речта си пред Националния конгрес на Републиканската партия през юли.
"Ще сондираме, бейби!", обяви Доналд Тръмп в речта си пред Националния конгрес на Републиканската партия през юли.

Екипът на Тръмп подготвя широкообхватен енергиен план, който да стартира веднага, щом стане смяната на властта в Белия дом. "Ще сондираме, бейби", каза Тръмп през избиратели през лятото. Неговите поддръжници говорят за огромни неразработени петролни залежи в Аляска и Мексиканския залив. 

Новият стопанин на Белия дом обещава на американците

 

"енергийно господство“.

 

САЩ вече са най-големият производител на нефт и газ в света. И най-големият съперник на Русия, Саудитска Арабия и другите големи износители на суров петрол в картела „ОПЕК +“.  

Ключови в енергийния план са мерките за увеличване на добивите и на износа на петрол и природен газ. Те предполагат повече предлагане и по-ниски цени международните пазари, което пък би ударило бюджетните приходи на Русия, в които нефтът и петролът имат принос съответно около 40% и 20%. 

През септември Тръмп обясни - високите цени на горивата помагат на Москва да финансира войната в Украйна, при ниски котировки Русия остава без пари за войната. 

И преди това поне няколко пъти републиканецът каза, че ако той управляваше САЩ, война в Украйна изобщо нямаше да има - защото би държал цената на петрола около 40 долара на барел и на Путин нямало да му стигнат парите.  

Новоизбраният президент е категоричен - иска САЩ да добиват и продават повече петрол в Европа и по света.

 

Знакови назначения

 

В нощта на изборите Доналд Тръмп беше в резиденцията си Мар-а-Лаго с губернатора на Северна Дакота Дъг Бъргам и шистовия магнат Харолд Хам - негови спътници и съветници в кампанията. 

От 2016 г. Бъргам е губернатор на Северна Дакота - щата, в който компанията Continental на Хам добива шистов петрол. 200 декара земя, собственост на семейството на Бъргъм, са наети от Continental за сондажи за нефт и газ.

Миналата година губернаторът обвини Байдън, че „убива“ нефто-газовия сектор на САЩ.

През април Хам организира вечеря, на която присъстваха водещи американски петролни мениджъри, Тръмп поиска 1 млрд. долара дарения, като насърчи спонсорите с обещание, че вземе ли властта, ще прати в архивите програмата на Джо Байдън за климата.

Наскоро губернаторът Бъргам  бе номиниран за министър на вътрешните работи. Заедно с това Тръмп му даде широки правомощия да отвори федералните земи за фракинг компаниите и да намали регулациите, така че да насърчи добива на нефт и газ в САЩ. Министър на енергетиката ще е Крис Райт, оcнoвaтeл и изпълнитeлeн диpeĸтop нa Lіbеrtу Еnеrgу - ĸoмпaния зa 2,7 млpд. дoлapa, cпeциaлизиpaнa в т.нap. фpaĸинг тexнoлoгия зa дoбив нa шиcтoв нeфт и гaз. 

Райт смята, че климатична криза няма. "Xopaтa и вcичĸи cлoжни фopми нa живoт нa Зeмятa пpocтo нe ca възмoжни бeз въглepoдeн диoĸcид. Зaтoвa и тepминът "въглepoднo зaмъpcявaнe" e бeзyмeн". Не е важно откъде идва енергията, а дaли e "бeзoпacнa, нaдeжднa, изгoднa и пoдoбpявaщa живoтa нa xopaтa", коментира бъдещият енергиен министър в социалните мрежи. 

 

А сега накъде 

 

На първо място в дневния ред на новата администрация са плановете за повторно оттегляне на САЩ от Парижкото споразумение за климата, разрешаване на сондажи в резерватите в Аляска, ренесанс на изкопаемите горива, обясняват хора от обкръжението на Тръмп. Номинациите за важните постове го потвърждават.  

Част от мерките, анонсирани от новата власт в Белия дом, са противоречиви.  

Тръмп се закани на най-близките си съседи - Канада и Мексико, че ще ги накаже с 25% вносни мита за всички стоки, тъй като не действали достатъчно енергично срещу незаконната миграция и наркотрафика. Което предизвика тревоги, че се задава вдигане на цените в САЩ. 

Канада осигурява повече от половината от вноса на суров петрол в САЩ. Производителите предупредиха, че американските потребители ще понесат последствията, ако вносът намалее, а цените се повишат.

Очаква се Доналд Тръмп да наложи отново "политика на максимален натиск" върху иранския петрол. Санкциите може да доведат до сериозно свиване на предлагането и ръст на цените на международния пазар. А Иран ще се конкурира за китайския пазар с... Русия, която страда от западните санкции и се опитва да пласира петрола си, изполвайки "сенчеста флотилия" -  танкери, бродещи из морета и океани в очакване някой да купи товара им.  

Съединените щати са най-големият производител на природен газ в света и станаха износител №1 на LNG (втечен газ) през 2022 г. - след нахлуването на Русия в Украйна Европа все повече разчита на доставки от САЩ, за да ограничи руския газ.

В навечерието на войната Русия бе превърнала природния газ в оръжие срещу Европа, като създаваше ограничения и затруднения в доставките и изнервяше пазара. Два дни преди нахлуването в Украйна, на 22 февруари 2022 г. Дмитрий Медведев, бивш премиер и експрезидент, написа злорадо в Туитър:  "Добре дошли в новия свят, където европейците скоро ще трябва да плащат по 2000 евро за 1000 куб. метра газ“. 

Режимът в Кремъл смяташе, че Европа ще се поддаде на газовия рекет. Но не стана както го планираще щабът на Путин. Европа оцеля въпреки номерата с внезапно спиране на доставките, измислени аварии по тръбопроводи, "неотложни" ремонти. САЩ и Байдън помогнаха за потушаване на кризата. Сега Москва има други грижи - как да поддържа цените на петрола и газа и да намира пазари в в условията на западните санкции, така че да финансира колосалните си военни разходи. 

 

Петрол и газ до дупка

 

В началото на ноември руският милиардер Олег Дерипаска прогнозира, че цените на руския петрол ще се сринат след очакваните реформи на Тръмп. "Добро утро, нов свят. Петролът до 50 долара до месец май изглежда ще бъде навсякъде", написа той в телеграм канала си, иронизирайки посланието на Дмитрий Медведев от февруари 2022 г. 

"Имаме повече черно злато от всяка друга страна в света! Повече от Саудитска Арабия, повече от Русия", каза Тръмп в речта си след спечелването на изборите.

Едно от обещанията на новия президент е да намали бюрокрацията, особено в енергетиката. Очаква се ускоряване на издаването на разрешителни и по-често предлагане на терени за търсене и добив на петрол и газ.

Федерални данни показват, че средното време за издаване на разрешение на петролни сондажи е било 258 дни при управлението на Байдън - срещу 172 дни в първия мандат на Тръмп. Но въпреки това в мандата на Джо Байдън са издадени повече разрешителни за нефтени сондажи, отколкото преди него при Тръмп. През 2023 г. добивът на петрол в САЩ е поставил абсолютен рекорд, а производството на газ е  достигнало най-високото си ниво от 2016 г.  Агресията на Русия несъмнено е допринесла за това. 

Сега се очaĸвa нoвaтa aдминиcтpaция във Baшингтoн дa изпълни пpeдизбopнитe cи oбeщaния -  амepиĸaнcĸитe нeфтeни и гaзoви ĸoмпaнии ce гoтвят зa бyм нa бизнeca cи пpeз cлeдвaщитe 4 гoдини.

 

Може ли да се очаква срив на цените? 

 

Точно срив едва ли. При ниски цени добивът ще стане неизгоден, а американският бизнес е прекалено прагматичен, за да го допусне. Освен ако няма цел да се удари фатално Русия. Съветският съюз рухна, когато другите големи производители смъкнаха и държаха петролните котировки "невъзможно" ниско. Може ли такъв план да се случи сега... 

От друга страна, в последните години Русия и нейните партньори от петролния картел много пъти вече се опитваха да докарат цените до 100 долара за барел - като се договаряха за ограничения на добивите и за удължавания на ограниченията. Не успяха - котировките се движат вече доста време под 80 долара. Голям принос за това има един съвсем обективен фактор - слабото икономическо развитие на големия потребител Китай.

Сега Тръмп се е прицелил към двойно по-ниски стойности. Да видим доколко ще успее. При всички положения за Европа ниските цени на петрола и петролния газ са повече от желани. Обратно - за Русия евтини енергоизточници означават гладен бюджет и невъзможност да финансира войната.    

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата