Инициатива „Зелени закони“ представя поредна скандална заменка, получила индулгенция от земеделското министерство. Наскоро агроминистерството пусна списък на сделките за замяна на горски имоти, по които над 100 фирми и граждани ще трябва да доплатят на държавата 80 млн. лева. Преди години тези рокади "кон за кокошка" възмутиха обществото, а през 2014 г. Еврокомисията ги обяви за форма на незаконна държавна помощ за частни лица и поиска България да предприеме мерки за прекратяване на нарушението на европейските правила. С голямо закъснение най-сетне часто от заменените частни и държавни имоти - общо 103, най-сетне бяха оценени по пазарни цени и бе изчислено, че бюджетът е ощетен с около 80 млн. лева.
Инициативата "Зелени закони" обаче пресметна, че щетите са далеч по-големи, и обеща да покаже само 10 сделки, от които хазната е загубил много повече от 80 милиона лева. Днес наред е петият коледен подарък - горската заменка в местността Сребристият бряг между Балчик и Балчишката тузла, от която държавата губи между 40 и 110 милиона лева:
Става дума за 1049 декара на първа линия до морето, придобити през 2007 г. от инвестиционните фирми „Ол сийз пропърти“ ООД и „Ол сийз пропръти 2“ ООД (свързани с Еър пропърти дивелъпмънт АД) с цел реализацията на курортния проект „Силвър бийч“. Проектът граничи с модерните голф-курорти Лайтхаус голф и спа, Блексирама и Трейшън клифс. След приемане през 2011 г. на законова забрана за промяна предназначението на заменените гори проектът и финансовите му схеми пропадат, което води до съдебни искове в български и американски съдилища между трите фирми и Първа инвестиционна банка.
Скандалното в случая е, че в замяна на 1049 декара държавни гори на първа линия на морето частните фирми пробутват на държавата 2746 декара разпокъсани частни горски имоти в Ловешко и Габровско. В същото време, оценката на държавните имоти е само 13,7 млн. лв. (или 13 лв./кв.м.), което е многократно под реалната им цена. Доказателство за това са сделки и ипотеки на неурегулирани имоти в близост до м. Сребристия бряг от периода 2005-2007 г. (т.е. преди заменките), вписани в Имотния регистър на цени между 50 и 120 лв./кв.м. Така например през 2007 г. фирмата Блексирама закупува от частни лица 50 дка неурбазнизиран имот в съседство на заменките на цена от 117 лв./кв.м, т.е. близо 10 пъти повече от държавната оценка. Самите придобити чрез замяна гори са ипотекирани в края на 2007 г. в ПИБ за близо 59 мил. лв. (или 56 лв./кв.м, т.е. 4 пъти повече). В следващите 3 години заменените имоти са ипотекирани в още банки срещу кредити в размер на общо 152 млн. лева (или 145 лв./кв.м, т.е. 132 лв./кв.м повече от държавната оценка). Това показва, че размерът на незаконната държавна помощ при тази заменка е между 40 и 110 милиона лева.
За сравнение, „Агролеспроект“ ЕООД оценява общата държавна помощ от всички 132 заменки на гори в периода 2007-2009 г. на нищожните 80 милиона лева, с което дава шанс на олигарсите срещу доплащането на незначителна сума да останат собственици на заменените държавни гори. Днес „Сребристият бряг“ все още не е застроен и единственият шанс да се върне на държавата е министър Танева да отхвърли манипулативните оценки на притежаваното от МЗХГ агро-дружество и да изиска качествени пазарни оценки, каквито би направила всяка банкова институция или вещо лице към съда.
През изминалите 2 седмици вече бяха представени коледните подаръци на МЗХГ под №6, №7, №8, №9 и №10 в класацията, с които бе разкрита схемата за узаконяване на горските заменки в Карадере, Банско, Крайморие, София и Благоевград: