Медия без
политическа реклама

Околовръстният път на София се блъсна в политиката

Предизборната кампания на ГЕРБ в столицата ще легне на идея на Бойко Борисов за тунел в незавършения участък

Бойко Борисов чертае "проект" за завършването на СОП.
Бойко Борисов чертае "проект" за завършването на СОП.

Темата за строителството и ремонтите на булеварди и улици в София очевидно ще се експлоатира сериозно в предстоящата предизборна кампания. Дали обаче това ще доведе до по-добри решения за инфраструктурата в града? Или намесата на политиците в една професионална сфера ще обърка и забави още повече изграждането ѝ?

Преди дни лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов изненадващо лансира собствени виждания как да бъде завършена липсващата част от Софийския околовръстен път (СОП), които се бият тотално със стореното досега. Става дума за участъка между "Бъкстон", "Овча купел", "Суходол" и магистрала "Струма". Бившият премиер пусна видео, в което на бял лист нарисува пред Йорданка Фандъкова и регионалния ексминистър Николай Нанков идеите си за довършването на пътя. Борисов заръча те да станат "кауза" на софийската организация на ГЕРБ и поясни, че партията му ще прави нови "сглобки" според това дали друга формация ще подкрепи хрумванията му. Даде да се разбере и, че завършването на СОП ще е основното нещо, което ще се презентира пред столичани в предстоящата битка за гласове. 

 

Думите на Борисов прозвучаха парадоксално,

 

като се има предвид, че точно Фандъкова и Нанков години наред изпълняваха и защитаваха съвсем друга концепция за разширяването на пътя.  

Борисов отсече, че "старият вариант" вече не можело да се осъществи, тъй като трафикът в района станал твърде голям. "Така е", послушно се съгласи Фандъкова. Борисов продължи, че ако се реализира алтернативният вариант с естакада на кръстовището с бул. "Борис III", това означава затваряне на участъка за поне 2 г. "С голям зор - 1,5 г., представете си всичко тук да е затворено. За мен това вече не работи", зачерта всичко водачът на герберите. През следващите дни той дори "удължи" затварянето на кръстовището на 3 г. 

Борисов предложи замяна с нов "проект", нарисуван от него тунел, който влиза под земята при бензиностанцията срещу резиденция "Бояна" и излиза при бензиностанцията в "Овча купел". Според Google Maps описаното трасе е с дължина 3,9 км. "Какво постигаме: Докато строиме Околовръстното, отвратителната му част си работи", мотивира се той.

Експремиерът поясни, че тунелът ще се пробие с машината, която сега строи метрото, и призна, че

 

така разширяването ще се оскъпи,

 

без да успее да каже с колко. Но попита: "Има ли цена, че през цялото време надземните участъци ще работят?".

През юни бе изчислено, че вариантът с естакада и с няколко кръстовища между "Бъкстон" и АМ "Струма" ще погълне между 600 млн. и 1 млрд. лева. Според Борисов неговият проект може да се реализира за около 1,5 г. "Мисля, че софиянци трябва да са много доволни", реши той. 

Както е известно, все още неотменените планове предвиждат довършването на СОП да се извърши в два етапа. Първият е с дължина около 6 км от ул. "Киевска" в "Овча купел" до автомагистрала "Струма". През март м.г., все още като кмет, Фандъкова съобщи, че подробният устройствен план (ПУП) за този лот е приет от експертен съвет към МРРБ.

"Проектът предвижда изграждане на три кръстовища на две нива – на ул. „Суходолска“, на бул. „Президент Линкълн“ и на бул. „Н. Петков“ (на снимката), естакада за директното трасе, четири пешеходни пасарелки, реконструкция на язовирната стена на яз. „Суходол“ и реконструкция на жп надлеза на линията София – Перник с възможност за бъдещото ѝ удвояване", се казваше в съобщението. Към онзи момент Фандъкова нито за миг не загатна, че ПУП-ът ще трябва да се преправя заради трафика по Околовръстното.  

Вторият участък е с дължина около 2 км– от "Киевска" до ул. "Ралевица" преди бул. "България". За тази част е известно, че се предвижда къс тунел между бул. "България" и бул. "Борис III", споменатата естакада при бул. "Борис III", няколко пътни възела и т.н. 

Идеите на Борисов бяха посрещнати с масови коментари, че са

 

говорене на едро без съобразяване с реалните срокове

 

за съгласуване, проектиране и строителство. Кметът на София Васил Терзиев отговори, че приказките за довършване на пътя за 1,5 г. са "предизборни". "Разговори за строителство за 18 месеца са малко в областта на научната фантастика. Може да си чертаем всякакви неща, но има обективна реалност и политическа и изборна реалност. Тези чертежи са по-скоро от второто. Обективната реалност е, че СОП ще бъде завършен в цялост, ако всички си вършим работата, до средата на 2028 г. за първата отсечка - между "Люлин" и "Овча купел" и между 2028 и 2029 г. между "Бъкстон" и "Овча купел", коментира Терзиев. Той иронично покани Борисов да участва в предстоящия конкурс за главен архитект на София. "Разбира се, че ставам за главен архитект", "скромно" отговори Борисов. 

И.д. главен архитект Богдана Панайотова, която през юли смени Здравко Здравков, също даде да се разбере, че обещанията за 1,5 г. да се изградят липсващите около 8 км са нереалистични. Панайотова поясни, че през последните 3 г. се е работило върху изпълнение на заповеди на регионалния министър по утвърждаване на трасе и по възлагане на план за регулация. "През последните две седмици, по молба на регионалния министър Виолета Коритарова и Васил Терзиев, са се провели повече от 4 работни срещи за СОП, които са били успешни. В момента общината е изпълнила всички задължения по тристранно споразумение, като е изготвила проектите след заповед на регионалния министър", каза Панайотова. 

Въпреки това Агенция „Пътна инфраструктура“, която на практика трябва да довърши СОП, обяви, че обмисля да обяви международен конкурс, на който да се разгледат всички варианти, включително идеите на Борисов. "Необходимо е да бъдат анализирани всички икономически и транспортни аспекти, включително и изграждането на тунел", коментира шефът на УС на АПИ инж. Йордан Вълчев пред БНТ. 

Той не поясни

 

как международният конкурс ще се отрази на сроковете за строителство.

 

През юни общинският съветник от ПП/ДБ/"Спаси София" Симеон Ставрев съобщи, че след съдебни дела планът за по-дългия участък от липсващия СОП е влязъл в сила и това развързва ръцете на АПИ да обяви конкурс за строителство на инженеринг, което може да се случи до края на годината. "За целта общинският съвет трябва да прехвърли терени на държавата. След това АПИ може да пристъпи към предварително изпълнение на строителството, докато текат делата по отчуждаване. Столична община трябва да направи обществени поръчки, за да изгради ключови връзки на СОП- пробиви на ул. „Народно хоро“ и на бул. „Президент Линкълн“ в най-южната му част към локала на СОП", поясни Ставрев. 

Той добави, че

 

по трасето все още има две проблемни точки. 

 

"Първото е, че кръговото кръстовище на магистрала "Струма" при "Люлин" трябва да се препроектира, за да няма конфликти между различните пътни потоци. За целта СОС трябва да приеме нов ПУП. Освен това в момента Околовръстния преминава по стената на язовир "Суходол". За да бъде увеличен габаритът на пътните платна, трябва или да се разшири стената и преливника на язовира, или основното трасе да мине на естакада. Източване и премахване на язовира не е приемливо решение", коментира общинският съветник.

Както се вижда, и генерално, и в детайли доизграждането на липсващата част от СОП е достатъчно сложна задача, за да бъде оставено да се разиграе " на търг" и доста популистки в централите на партиите, които ще се борят за гласовете на столичани в задаващата се предизборна кампания.        

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата