Медия без
политическа реклама

ГЕРБ измисли как да протака отстраняването на шефа на КПКОНПИ

Вълка, Магнитски, "Авиоотряд 28" бяха сюжетите в изслушването на Антон Славчев в НС

Антон Славчев
БГНЕС
Антон Славчев

Депутатите от ГЕРБ в парламентарната антикорупционна комисия измислиха как да протакат обсъждането на освобождаването от шефското място в Комисията за противодействие на корупцията (КПК) на Антон Славчев. Предложението беше внесено преди месец от представители на ПП-ДБ, "Възраждане" и отломки от "Величие" (прочетете по-долу какви са мотивите им).

Славчев никога не е бил избиран на шефския пост. Той го получи след оставката на Сотир Цацаров като председател на КПКОНПИ. След това комисията беше разделена на две - КПК и такава за конфискация. Славчев беше оставен да ги оглавява и двете, докато парламентът избере титуляри. Това обаче така и не се случи в това Народно събрание.

Днес ресорната парламентарна комисия разгледа докладите на двете комисии на Славчев за първите шест месеца на годината. Като трета точка в дневния ред беше предвидено да бъде разгледано и искането за уволнението на Славчев. Точно когато народните избраници стигнаха до нея обаче Тервел Георгиев (ГЕРБ) предложи тя да бъде отложена, за да бъде проверено срещу кои депутати от комисията има производства за конфликт на интереси, както и Славчев да представи данни за оттеглените искове за конфискация. Ще се търси и информация от прокуратурата. Противопостави се Лена Бориславова (ПП). Тя обясни, че предложението е внесено отдавна и дори вече може да бъде разгледано в пленарната зала, без да е обсъждано в комисията. Все пак е добре да има доклад на комисията, призова тя. Но гласът ѝ остана в пустиня. Предложението на Тервел Георгиев за отлагане мина с 9 гласа "за", един против и четирима - "въздържал се".

Докато Славчев беше изслушван заради докладите, депутатите го записаха с въпроси, свързани с проверки срещу техните опоненти. Лена Бориславова например попита работила ли е комисията срещу Владислав Горанов (ГЕРБ) и Делян Пеевски, които са санкционирани за корупция по американския закон "Магнитски". Славчев ѝ отговори витиевато, че каквото е трябвало по закон е било направено и предадено на прокуратурата. "Колкото и да имаме желание да поставим едно лице с мярка за неотклонение.... Дори не ни дадохте право да задържаме за 24 часа", ожали се Славчев на Бориславова, която е сред идеолозите на разделянето на КПКОНПИ на дме комисии и прехвърлянето на антикорупционните разследвания на КПК.

Депутатката от ПП го попита и защо са минали 3 години, преди комисията да се задейства за кредита на Румен Гайтански - Вълка, от ББР, заради който сега бизнесменът и бившият шеф на държавната банка Стоян Мавродиев са обвиняеми. Гайтански е в ареста от август, но Мавродиев се оказа неоткриваем за властите и се издирва

Славчев пак заобяснява колко бързо са работили, след като са получили делото. Но подробности не сподели по нито едно разследване, като се позоваваше на следствената тайна, която може да се нарушава само с разрешение на наблюдаващия прокурор.

Бранимир Балачев (ГЕРБ) пък отвори темата за делата, свързани с Лена Бориславова, Кирил Петков и Асен Василев. Но също не получи конкретни отговори.

Намеси се и верният на Пеевски Хамид Хамид. Той не е член на комисията, но беше гост на заседанието и задаваше въпроси. Хамид искаше да знае защо не е разпитан Ахмед Доган по делото на Вълка. "Дори и да ви плашат Радев и Доган, няма как да не обясните на обществото", обърна се той към Славчев.

После го попита за проверките за конфликт на интереси за това как Николай Денков е станал академик и за това как Кирил Петков, като премиер, "си хваща "Авиоотряд 28" и с Лена Бориславова - хайде в Солун да хапнем рибка". "Какво става с "Чаталджа", с всички герои от агенция "Митници" и над тях, с прословутия градинар на Бойко Рашков", не спря Хамид да изрежда казуси, свързани с ПП-ДБ. Намеси и делото за натиск на Александър Йоловски, който обвини Божидар Божанов и Кирил Петков. 

"Дали не ги препирате, г-н Славчев, не вие, а комисията. Дали това не е някаква схема, ще ви свалим от тук, ще ви пратим в Софийската градска прокуратура, защото очевидно на тези хора им трябва някой да им оправи бакиите", продължи Хамид. Славчев в действителност спечели място в Софийската градска прокуратура, но конкурсът се обжалва и затова няма как да встъпи в длъжност. 

Славчев започна да обяснява за проверките срещу Денков и за Държавния авиационен оператор. И в двата случая били налице само част от предпоставките да конфликт на интереси. Решенията са публични на сайта на комисията, каза Славчев. И подчерта, че като има конфликт на интереси, има, като няма - няма.

Искането за уволнението на Славчев

Преди месец 84 депутати поискаха отстраняването на и.д. шефа на комисията Антон Славчев.

Според тях той нарушава тежко и системно не изпълнява служебните си задължения, липсва прозрачност в дейността на комисиите, няма информация по чувствителните дела за корупция по високите етажи на властта, не отговаря на депутатски въпроси, не изпълнява съдебни решения, води непрозрачна кадрова политика.

Сред подписалите са представители от ПП-ДБ, "Възраждане" и отломки от "Величие", гравитиращи и около идеолога Ивелин Михайлов, и около съперника му Николай Марков. Всички пороци отдавна са публична тайна, но по някаква причина депутатите се задействаха едва сега за махането на Славчев, при все че събирането на мнозинство решението да бъде прокарано през пленарната зала е под въпрос.

Антов Славчев беше заместник на Пламен Георгиев в антикорупционната комисия КПКОНПИ, предложен от него и назначен от парламента през април 2018 г. После остана заместник на Сотир Цацаров. При оттеглянето и на двамата, Славчев поемаше функциите на председателя, макар че реално не е бил избиран за такъв от парламента. А при разделянето на КПКОНПИ на две комисии - КПК и КОНПИ, оглави и двете до избора на титуляри. Под неговото ръководство комисията и за миг не се отклони от образа си на бухалка срещу неудобните на статуквото. Но пък и досега депутатите от ПП-ДБ не направиха никакви стъпки към махането му от поста, включително и когато имаха мнозинство в "сглобката". Така и не беше внесен и новият закон за конфискацията, който се чакаше около новия антикорупционен закон.

"Сега" потърси Славчев за коментар по искането на ПП-ДБ, "Възраждане" и останалите, но до момента той не е дал такъв.

Славчев спечели и конкурс за Софийската градска прокуратура. Името му се спряга като възможен кандидат за главен прокурор. Освобождаването му от парламента от тази гледна точка би го улеснило (макар че той може да напусне КПК и по свое желание). Ако обаче НС го освободи с мотиви за системно неизпълнение на задълженията му, ще стане по-трудно да бъде избран за главен прокурор. Макар че този Висш съдебен съвет е показал неведнъж, че няма подобни скрупули. А с промените в Конституцията падна и броят на гласовете за избор на главен прокурор - от 17 на 13.

В мотивите на вносителите се припомня, че 6-годишният мандат на Славчев в комисията отдавна е изтекъл. Освен това в новата КПК по закон нямало зам.-председател. Обяснява се още, че докладите на комисията за 2021 г. и 2022 г. не са били приети от парламента, а за тази година изобщо не бил внесен доклад за първото шестмесечие. Освен това в докладите нямало аналитична част, а фактологията била представена избирателно. 

"Антон Славчев системно не изпълнява служебните си задължения. Също така е една от "бухалките" на Пеевски", написа в сряда Божидар Божанов от ПП-ДБ във Фейсбук. ПП-ДБ нямаше как сами да внесат искането за освобождаването на Славчев, тъй като нямат изискуемия минимум от 80 депутати. 

Славчев, както и Пламен Георгиев, също беше замесен в аферата "Апартаментгейт" - при това дори с по-голяма тераса от тази на Георгиев. Въпреки това, Славчев остана в Антикорупционната комисия и дори я оглави временно. 

Ден преди да бъде поискано отстраняването на Славчев Делян Пеевски обяви пред медиите, че той е "служител на мистър Кеш" (така Пеевски нарича президента Румен Радев - бел.ред.) и освен това го навърза с бизнесмена и медиен издател Иво Прокопиев. Според Пеевски ПП-ДБ искат оставката на Славчев, защото той е спечелил конкурс за прокурор в Софийската градска прокуратура. "Нуждае се от това освобождаване от длъжността председател, за да стане прокурор при другия удобен главен прокурор Сарафов, който отново работи за този кръг", неясно обясни той, без да сочи доказателства.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

Антон Славчев

Още по темата