Медия без
политическа реклама

Ще дочака ли София честните търгове на Васил Терзиев

Работата на строителните обекти е в разгара си, а конкурси за нови не се обявяват

Васил Терзиев все още инспектира преди всичко обекти, стартирали при Йорданка Фандъкова.
Васил Терзиев все още инспектира преди всичко обекти, стартирали при Йорданка Фандъкова.

Кога Столична община ще обяви търгове за строителство и ремонти с новите по-прозрачни правила, които кметът Васил Терзиев обеща в предизборната кампания и няколко пъти досега в мандата си? Въпросът става все по-актуален, тъй като по традиция в началото на всяка година основна тема става бюджетът на София през следващите 365 дни. Както и общинската капиталова програма, в която се посочва кои булеварди, улици и друга инфраструктура ще се изграждат или обновяват. 

Заради кратките и нестабилни парламенти и трудното приемане на държавен бюджет, от който общините в България зависят, стана практика разчетът на приходите и разходите на София да се обсъжда и приема не през януари и февруари, а със закъснение. Например през 2023 г. последният бюджет на Йорданка Фандъкова бе гласуван чак през август, а миналата година първият на Васил Терзиев стана факт в края на март. Към момента е трудно да се каже кога столицата ще има бюджет за 2025 г., тъй като отново няма държавен. 

Въпреки това кметството би трябвало вече да каже какво ще строи и ще ремонтира през годината. И нещо не по-малко важно - да обяви конкурси за избор на фирми, които ще работят на обектите й в следващия строителен период. Странно или не, от началото на мандата на Терзиев тази последователност бе прекъсната. От ноември 2023 г. досега управляващите на "Московска" 33 стартираха или продължиха да изпълняват преди всичко обществени поръчки, обявени в мандата на Фандъкова. Емблематичен в това отношение стана примерът с разширението на ул. "Опълченска", което не спира да предизвиква протести. Както вече е добре известно, въпросният ремонт бе планиран и изпълнителят "Трейс Груп Холд" бе избран във времената на пълна доминация на ГЕРБ, но сега Терзиев и "Спаси София" търпят негативите заради взетите решения за изсичане на дървета и за недостатъчна ширина на тротоарите. 

Освен "Опълченска", в момента в София се строят 10 метростанции, довършва се разширението на бул. "Рожен", работи се по втория надлез при "Бакърена фабрика" - все конкурси, стартирали при Фандъкова. Повече от година заместниците на Терзиев по строителството (досега се смениха двама, а третият Никола Лютов съвместява ролята с тази на зам.кмет по правните въпроси) не са обявили обществена поръчка за обновление на булевард или ключова улица. Така скорошен изглежда моментът, в който вървящите ремонти в София ще приключат, чакащите ще почнат, след което цикълът ще се забави или дори ще спре. Понеже списъкът с готовите процедури ще се изчерпи, без междувременно да се е попълнил с нови. Добре известно е, че от обявяването до завършването на конкурс за строителство понякога минава повече от година. Както в момента се случва с избора на фирми за новите две станции на метрото в "Люлин". Обществената поръчка на "Метрополитен" започна през април м.г. и, както "Сега" писа, преди дни шефът инж. Стоян Братоев съобщи, че поради огромния обем документи тя ще приключи най-рано през пролетта.     

През есента на 2024 г. общинари от ПП-ДБ-"Спаси София" дадоха пресконференция, на която обявиха какво ще се строи 2025 г. Казано бе, че приоритет ще е ремонтът на амортизираната трамвайна инфраструктура и че в тази посока "Столична община трябва да извършва три до четири пъти повече ремонти, за да се навакса с изоставането".

Дали обаче това ще се случи?

Готовите за стартиране обекти са само няколко, а много повече са още в бъдеще неопределено време. Един от най-отлаганите и обещан за тази година проект е смяната на релсите по бул. "Мария Луиза" в участъка от ул. "Козлодуй" до надлез "Надежда", включително пред Централна гара. Анонсът бе, че работата там ще започне през март. Всъщност датата ще зависи от това кога ще отвори вече спомената ул. "Опълченска". Целта е двата ремонта да се разминат, за да не се блокира още повече движението в тази част на София. Конкурсът за "Мария Луиза" бе обявен от заместник на Фандъкова през 2022 г. с прогнозна стойност 10 млн. лв. без ДДС. През октомври м.г., вече при Терзиев, за строител бе избран консорциум от фирми, като цената бе индексирана до 14,1 млн. 

Друг планиран ремонт през тази година е пълното обновление със смяна на релсите на част от бул. "Александър Стамболийски"- от бул. „Константин Величков“ до трамвайното ухо в „Западен парк“. Този обект също се чака от години. Търгът тръгна през 2023 г. с прогнозна цена от 32 млн. Включиха се 5 фирми и обединения. Впоследствие стана ясно, че сегашните управляващи са поискали препроектиране с цел по-добра достъпност и безопасност на трамвайните перони. Договорът със строителя още не е публикуван, но според протоколите на комисията, заседавала през 2024 г., обектът ще се реализира от 4 компании, сред които "Геострой" и "Галчев инженеринг". 

Столична община говори и за предстоящо обновление по цялата дължина на бул. "Джеймс Баучер". Този обект също е обещаван няколко пъти, но досега няма информация да е стартирал конкурс. В края на м.г. кметът на район "Лозенец" Константин Павлов съобщи, че булевардът е под №3 в списъка с резерви за финансиране от заема, който Столична община сключи със ЕЦБ. Според Павлов проектирането е във финалната фаза с обещание обектът най-после да влезе в капиталовата програма за 2025 г.

На "Московска" 33 говорят за още няколко точки на строителство, но без никаква конкретика и ясни срокове. Очертава се все по-голямо забавяне на места, за които доскоро се смяташе, че са готови за работа. Първият пример със сигурност е пробивът на бул. "Копенхаген" от "Младост" към "Дружба", от който се очаква да облекчи тежкия трафик в тази част на София. След години на отлагания при Фандъкова процедурата за неговото изграждане бе обявена през 2022 г. В последните бюджети на бившия кмет за булеварда бяха отпуснати съответно 1,5 и 1,74 млн. лв. 

 

В първия бюджет на Терзиев също бяха предвидени 1 млн. лв за "Копенхаген".

 

Миналото лято обаче кметът спря този търг заедно с още 20 от времената на ГЕРБ поради "незаконосъобразност на процедурите". Ходът изглеждаше логичен, тъй като конкурсите във времената на Фандъкова перманентно предизвикваха съмнения за толериране на приближени фирми. През 2023 г. АДФИ излезе с официален доклад, че в половината от проверените обществени поръчки на Столична община от 2018 г до края на 2021 г. за ремонти на централната градска зона има съществени нарушения, както и установени индикатори за измама. 

Терзиев обяви, че неговият анализ показва същото, което го е накарало да спре търговете. “Те касаят важни проекти за града, но за нас е изключително важно да бъдат направени както трябва. Защото знаем, че лошите поръчки водят до компрометирано изпълнение и ниско качество", коментира кметът. Тогавашният му заместник по строителството Иван Василев увери, че с ускорени темпове ще се изработят по-справедливи критерии и ще се обявят нови конкурси. Анонсът бе направен през юни, след което нова информация за бул. "Копенхаген" не бе дадена. Междувременно стана ясно, че решението за спиране на търга е било обжалвано.

Неясна е съдбата и на друга реконструкция, този път в центъра на София, която е спешна не само заради амортизацията на трасето, но и защото живеещите наоколо осъдиха Столична община за бездействие. Става дума за ремонта на бул. "Скобелев" при тунела към НДК с преместване на трамвайните релси. Както "Сега" нееднократно писа, през далечната 2010 г. заради строителството на метрото трамваите бяха качени на локалното на "Скобелев" и това трябваше да продължи най-късно до 2013 г. Четири години след крайния срок живеещите до линията заведоха дело срещу Фандъкова за продължаващата експлоатация на уж временното трасе, което минава на около 2 м от жилищата им. Те спечелиха делото, но Столична община обжалва. През м.г. администрацията на Терзиев се солидаризира с предишната с ново обжалване с цел печелене на време. В момента делото е на последна инстанция и е въпрос на време гражданите окончателно да осъдят местната си власт. През 2022 г. заместник на Фандъкова обяви конкурс за ново трасе, който включваше още ремонт на тунела и дори рехабилитация на част от бул. "Патриарх Евтимий". През юни м.г. Терзиев спря процедурата с вече посочените основания за незаконосъобразност. Анонсът бе, че обществената поръчка ще се раздели на две - за преместването на релсите и за ремонт на тунела. Оттогава досега обаче никой не казва кога най-после ще се случи това. 

Очевидно е забавянето и при други ключови общински проекти.

Сред най-важните е изграждането на паркинги, които в предизборната кампания щедро се обещаваха. В бюджета за м.г. присъстваха доста обекти, по които вече трябваше да се работи. Например 2,5 млн.без ДДС бяха заложени за доизграждането на буферния паркинг при метростанция "Сливница", който стои недовършен от над 20 г. Пари се предвидиха и за паркинг при споменатата метростанция в "Младост" 3 на бул. "Копенхаген". Тези и други обекти бяха широко рекламирани като сигурни за скорошно завършване, но всъщност за тях още не са обявени дори конкурси за избор на строители. 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата