Англия зарадва "Уембли" с класиране на Евро 2024

Унгария вече се нуждае от точка срещу България през ноември, за да си осигури квота

18 Окт. 2023
Капитанът Хари Кейн (№9) празнува с част от съотборниците си победата над Италия, осигурила на Англия място на Евро 2024.

Англия стана деветият отбор, класирал се за европейското първенство по футбол догодина в Германия. Вицешампионите от Евро 2020 постигнаха свеобразен реванш пред феновете на "Уембли" като победиха с 3:1 Италия в група С - нещо, което не успяха да сторят във финала на 11 юли 2021 г.

Всъщност "адзурите" в началото смълчаха публиката, след като поведоха в 15-ата мин. чрез Джанлука Скамака. Домакините обаче изравниха с гол от дузпа в 32-ата мин. на капитана си Хари Кейн. Той оформи и крайния резултат в 77-ата мин., а междувременно Маркъс Рашфорд се разписа в 57-ата.

Така тимът на Англия събра 16 т. и вече не може да бъде изместен от италианците, които в момента са трети в класирането с 10, с два оставащи мача до края, но по-лош баланс в мачовете между двата тима. Настоящият европейски шампион всъщност трябва да мине труден път към класирането за турнира в Германия, за да получи възможността да защити трофея си, тъй като Украйна излезе на второ място с 13 т. след победата си с 3:1 над Малта.

Освен Англия, за Евро 2024 вече са се класирали Австрия, Белгия, Франция, Португалия, Испания, Шотландия и Турция, както и домакинът Германия по право.

В група G, в която е и България, лидерът Унгария пропусна възможността също да спечели квота два мача преди края на кампанията си. Това щеше да стане при победа в гостуването срещу Литва, но мачът завърши 2:2. При това унгарците избегнаха загубата в последните минути, след като Барнабаш Варга изравни в 82-ата мин.

В балканско дерби в нашата група Сърбия се върна към победите с 3:1 над Черна гора. Два гола вкара Александър Митрович, а един - Душан Тадич. За черногорците бе точен ветеранът Стеван Йоветич. Сега унгарците се нуждаят от точка, за да се класират и на теория, като ще я търсят в гостуването срещу България на 16 ноември. При сегашната ситуация в класирането, сърбитетрябва да победят нашия тим на 19 ноември в Белград, за да си осигурят квота.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2024

Група C: Англия - Италия 3:1 (Кейн 32-д, 77, Рашфорд 57; Скамака 15), Малта - Украйна 1:3 (Мбонг 12; Каменцули 38-авт, Довбик 43-д, Мудрик 85). Води Англия с 16 т., пред Украйна (13), Италия (10), Северна Македония (7) и Малта (0).

Група G: Сърбия - Черна гора 3:1 (Митрович 9, 73, Тадич 77; Йоветич 36), Литва - Унгария 2:2 (Черних 20, Ширвис 36; Собослай 67-д, Варга 82). Води Унгария с 14 т., пред Сърбия (13), Черна гора (8), Литва (6) и България (2).

Група H: Финландия - Казахстан 1:2 (Тейлър 28; Зайнутдинов 77-д, 90), Северна Ирландия - Словения 0:1 (Черин 5), Сан Марино - Дания 1:2 (Голинучи 61; Хойлунд 42, Поулсен 70). Води Словения с 19 т., пред Дания (19), Казахстан (15), Финландия (12), Северна Ирландия (6) и Сан Марино (0).