"Макларън" произведе втори дебютен победител във Формула 1

Българската надежда Никола Цолов спечели първото си основно състезание във Формула 3

21 Юли 2024
Оскар Пиастри и Ландо Норис (на заден план) осигуриха двоен успех за "Макларън" в Унгария.

Втори различен пилот на "Макларън" спечели дебютната си победа във Формула 1 през 2024 г. След като в началото на май Ландо Норис ликува в "Гран при" на Маями, днес Оскар Пиастри спечели по забележителен начин Голямата награда на Унгария.

23-годишният австралиец поведе още след първия завой, след като стартиралият от полпозишен негов съотборник загуби стратегическа битка с Макс Верстапен и остана едва трети секунди след старта. Малко по-късно световният шампион на "Ред Бул" беше инструктиран да върне втората позиция на Норис заради неправомерно напускане на трасето и постепенно двамата пилоти на "Макларън" изградиха комфортен аванс пред преследвачите с Пиастри начело.

Тактическо недомисляне в отборната стратегия в края нажежи страстите в тима, след като Ландо пръв бе повикан за смяна на гумите и това коства лидерската позиция на Оскар, чието влизане в бокса бе забавено с две обиколки. Все пак Норис се съобрази с отборната заповед и два тура преди финала пропусна Пиастри, за да може той да запише първия си успех в F1.

Битката за третото място беше спечелена от Люис Хамилтън с "Мерцедес", като всичко се реши при последната атака на Верстапен срещу британеца в първия завой. Макс опита да се гмурне от вътрешната страна, но блокира колелата си при спирането, удари се в колата на сър Люис и буквално отскочи към зоната за сигурност, като се върна на пистата едва пети. В крайна сметка Хамилтън постигна своя подиум №200 в кариерата, а Верстапен остана изключително недоволен от стратегията, наложена му от тима.

Четвърти и шести на "Хунгароринг" финишираха двамата пилоти на "Ферари" - съответно Шарл Льоклер и Карлос Сайнц-младши. Точки край Будапеща заслужиха още Серхио Перес ("Ред Бул"), Джордж Ръсел ("Мерцедес"), Юки Цунода (РБ) и Ланс Строл ("Астън Мартин").

Начело в генералното класиране остава Верстапен с 265 т., следван от Норис със 189 и Льоклер със 162. Четвърти е Сайнц със 154, а Пиастри е пети със 149. При конструкторите лидер е "Ред Бул" с 389 т., пред "Макларън" с 338 и "Ферари" с 322.

Следващото състезание е за "Гран при" на Белгия следващата неделя (28 юли).

BG ГОРДОСТ

Часове преди същинското зрелище в Унгария повод за радост на "Хунгарориунг" имаше и България. 17-годишният Никола Цолов спечели своята трета победа във Формула 3 и първа в основно състезание (предишните му две бяха в спринтови надпревари по време на квалификациите в Монако и Австрия).

Тийнейджърът от София стартира от второто място на стартовата решетка и още в първите метри успя да изпревари своя съотборник в тима на "АРТ Гран при" Лорънс ван Хупен, който направи малко по-слабо потегляне. Нидерландецът пробва да затвори траекторията пред българина в дългия спринт до първия завой, но това не беше възможно заради по-добрия старт на нашия пилот.

Ван Хупен завърши втори в състезанието, но впоследствие беше дисквалифициран заради несъответствие с минималното допустимо тегло на болида му. В крайна сметка призовата тройка допълниха мексиканецът Ноел Леон и италианецът Леонардо Форнароли.

С победата си днес Цолов се изкачи на 8-о място в генералното класиране на Формула 3 два кръга преди края. Българинът има 75 т., а лидер е Габриеле Мини със 119 т.

Сезонът в F3 продължава следващата седмица със стартовете на пистата "Спа Франкоршан" в Белгия. Никола обаче няма да може да се състезава там заради наказанието, което му бе дадено по-рано през годината, след като стартира в "Еврокупа-3" на същото трасе.

"Много съм щастлив от победата днес, това е много голямо постижение за мен, тъй като дойде в основното състезание, което винаги е по-трудното - коментира Цолов пред Sportal.bg. - В последните кръгове нямах много късмет, особено в квалификациите, а в това състезание просто всичко се получи както трябва. Вчера, за съжаление, не успях да завърша, но днес победата компенсира това за мен. Сезонът се развива отлично за мен, всеки път постигаме все повече и повече. Това определено подобрява нещата за бъдещето ми и за следващата година като цяло. Много съм благодарен на всички за подкрепата, видях много български знамена на трибуните и това е огромна подкрепа. Благодаря на всички."