Медия без
политическа реклама

Меси вече е опозиционер в "Барселона"

Аржентинецът остана в клуба въпреки желанието си и сега ще е символ на недоволството срещу Бартомеу

Шесткратният носител на "Златната топка" е сред най-големите капитали на "Барселона" и неговата загуба ще се отрази негативно на приходите, интереса, а от там - и на ръководството на клуба.
ЕПА/БГНЕС
Шесткратният носител на "Златната топка" е сред най-големите капитали на "Барселона" и неговата загуба ще се отрази негативно на приходите, интереса, а от там - и на ръководството на клуба.

На президента на "Барселона" Хосеп Мария Бартомеу му предстоят много тежки месеци до изборите в клуба през март 2021 г. Не само заради недоволството към него от загубената титла в Испания и унижението с 2:8 от "Байерн" в 1/4-финалите на Шампионската лига, а и заради факта, че той има вече изключително силен вътрешен противник в лицето на Лионел Меси.

Когато на 4 септември аржентинецът обяви в интервю, че ще остане в "Барса" за сезон 2020/21, той не пропусна неколкократно да подчертае, че е бил заблуждаван как безпроблемно може да реши да напусне в края на сезона, как е бил подведен и в крайна сметка е избрал да продължи на "Камп Ноу" въпреки желанието си. Просто за да не се стига до срамно за клуба съдебно дело. Но заедно с това Меси вметна и фрази като "Мениджмънтът на клуба, воден от Бартомеу, е катастрофален" и "Истината е, че от известно време няма нито проект, нито нищо. Жонглира се и се запълват дупки, докато продължават нещата".

Постъпката на Меси му спечели още по-силна обич на привържениците, но осигури и негативно отношение на публиката към Бартомеу. Неговата оставка вече бе искана след 2:8 от "Байерн". Беше искана и след като Лионел Меси изпрати факса с изразеното желание да напусне. Ще бъде искана и през сезона, чак до изборите.

Всичко това бе гарнирано със съобщението на полицията за възможна злоупотреба със средства заради преведените 980 000 евро на компанията I3 Ventures, която е била наета да се грижи за имиджа на Бартомеу. А подозренията са, че сред задачите ѝ е било и да пуска компрометиращи информации за Меси, съпругата му, друг от лидерите в тима - Жерар Пике, един от кандидатите за треньор - Шави Ернандес, бившия президент на клуба Жоан Лапорта и др. Всичко това не обещава големи шансове за Бартомеу на изборите.

Що се отнася до Меси, то спекулациите около него варират от това, че му предстои последен сезон за "Барселона", до теорията, че той изчаква президентските избори в клуба и би останал, ако ръководството бъде сменено и новото покаже ясна визия за бъдещето. В подкрепа на втория вариант са неколкократните му обяснения в любов към "Барса" и града във въпросното интервю, както и признанието, че децата му се чувстват отлично там и не искат да сменят обстановката.

Но пък на друго място Меси би получил нов тласък. Клубове като "Манчестър Сити", "Пари Сен Жермен" и "Ювентус" - трите най-често спрягани за подписа на аржентинеца, са гладни за успехи в Шампионската лига. Това съвпада с желанието на играча. Той има и лични амбиции - да прибави поне още една "Златна топка" към спечелените досега шест. Следващият сезон ясно ще покаже дали е възможно това с "Барселона", или е време за промяна.

Едно е ясно - Меси ще се опитва да покаже всячески, че продължава да дава най-доброто от себе си за каталунския гранд. Показа го, като се появи преди всички на първата си тренировка след кризисната една седмица. Въпросните дни на неяснота обаче показаха, че аржентинецът продължава да е изключително важен за клуба - като имидж, като доходи от продажба на артикули, като присъствие. Той остава катализатор за настроението в съблекалнята, на терена, дори и за бъдещето на ръководството.

Така Меси всъщност получи и необходимото признание, след като първоначално плановете на треньора Роналд Куман бяха всички, дори и суперзвездата, да бъдат подчинени на колектива. И така Лео се оказа печеливш в загубената битка с Бартомеу за договора си.

Още по темата