Наша гимнастичка спечели титла и олимпийска квота

Валентина Георгиева победи на прескок в турнира за Световната купа в Баку

09 Март 2024
Преди година и половина Валентина Георгиева получи тежка трамва - скъсани кръстни връзки на лявото коляно, а днес е вече с олимпийска квота
ОСК Левски

Валентина Георгиева спечели финала на прескок на турнира за Световната купа по гимнастика в Баку (Азер) и си осигури квота за олимпийските игри в Париж 2024.

Състезателката на "Левски Спартак" получи оценка от 13.799 т., а след нея призовата тройка допълниха Чан-ок Ан (КНДР) с 13.783 и Карла Навас (Панама) с 13.733. В Баку бяха разпределени две квоти за олимпийския турнир на прескок, като втората завоюва именно севернокорейката Ан.

Това бе трето състезание за Георгиева след лечение не травма и трети медал. Преди това възпитаничката на Филип Янев се класира втора на прескок в турнирите за Световната купа в Кайро (Ег) и Котбус (Гер).

Квотата на Георгиева за Париж 2024 е втора за спортната ни гимнастика след тази на Кевин Пенев, който също има право на олимпийско участие на прескок.

Неговият брат Еди Пенев в Баку влезе във финала на земя като първа резерва и се класира 4-и с оценка 14.166 т. Победител е беларусинът Егор Шарамков с 14.933.

Следващият турнир за Световна купа е в Доха (Кат) и в него ще участват Георгиева и Еди Пенев, който също ще преследва олимпийска квота.