Олимпийският шампион Канада отпадна още в групите на Мондиал 2023

Австралийките се поздравиха с шумна победа над фаворита, която ги класира за 1/8-финалите

31 Юли 2023
Нападателката на "Реал" (Мадрид) Хейли Расо (в средата, в светлосин екип) е хукнала да се радва на втория си гол за Австралия срещу Канада.

Съорганизаторът на Мондиал 2023 Австралия постави на колене един от фаворитите в турнира - Канада, като го победи категорично с 4:0 в последния мач от група В, игран в Мелбърн. Загубата означава, че канадките, които са актуален олимпийски шампион, трябва да напуснат световното първенство още след груповата фаза.

Австралийките водеха на почивката с 2:0, благодарение на двата гола на новото попълнение на "Реал" (Мадрид) - Хейли Расо, в 9-ата и 39-ата мин. При първото попадение обаче VAR не представи убедителни доказателства, че няма засада.

През втората част очакваният натиск на Канада не сполучи, а вместо това паднаха още два гола за домакините. Първо Мери Фоулър ("Манчестър С") бе точна в 58-ата мин., а в четвъртата минута на допълнителното време Стеф Кетли ("Арсенал") реализира дузпа.

Така австралийките завършиха на първо място с 6 т., продължават в елиминационната фаза и ще се опитат да достигнат поне най-доброто си постижение - класиране на 1/4 финал (2007, 2011, 2015).

От групата напред отива и Нигерия (5 т.) след равенство 0:0 с Ирландия в Бризбейн.

По-рано днес бяха излъчени и 1/8-финалистите от група С - Япония (9 т.) и Испания (6 т.), които играха помежду си в последния двубой. Победата на японките с 4:0 обаче имаше значение само за разпределението на първото и второто място. В другата среща Замбия спечели първи успех - 3:1 над Коста Рика и завърши с 3 т., докато костариканките останаха без спечелена точка.

Вече са ясни и първите 1/8-финални двойки. В събота Швейцария ще играе срещу Испания, а Япония - срещу Норвегия.