Самоубийство на "Мерцедес" откри пътя към нов двоен подиум на "Макларън"

Шампионът Верстапен стигна безпроблемно до 14-ата си победа през сезона във Формула 1

08 Окт. 2023
Макс Верстапен е вдигнал триумфално ръце след края на "Гран при" на Катар.

Седемкратният световен шампион във Формула 1 Люис Хамилтън предприе самоубийствена маневра и лиши не само себе си, но и отбора си "Мерцедес" от възможността да се бори за челните позиции в "Гран при" на Катар. Потеглилият от трета позиция ас на "сребърните стрели" атакува още в първия завой лидерската позиция на хегемона Макс Верстапен, но вместо да изпревари "Ред Бул"-а на нидерландеца, закачи със задната си дясна гума болида на движещия се втори свой съотборник Джордж Ръсел и двамата се завъртяха извън трасето.

За Хамилтън катастрофата беше фатална, тъй като загуби цялото си колело и отпадна от надпреварата практически преди да е влязъл в нея. Ръсел пък мина през бокса и се върна на пистата, след което демонстрира отлично темпо и успя да финишира четвърти.

Самоунищожението на "Мерцедес" откри пътя към втори пореден двоен подиум за "Макларън". След като завършиха съответно трети и втори в Япония, Оскар Пиастри и Ландо Норис този път размениха позициите си и австралиецът постигна най-доброто класиране в кариерата си.

Що се отнася да победителя, той до голяма степен беше известен още от квалификацията. Подпечаталият предсрочно третата си поредна титла Верстапен не загуби лидерството в нито един момент от надпреварата в Лусаил и записа 14-ия си успех от 17 проведени състезания през 2023 г. Също така Лудия Макс заслужи и бонус точката за най-бърза обиколка на трасето.

До края на сезона остават още цели пет старта, което означава, че нидерландският лидер на "червените бикове" има реален шанс да подобри собствения си рекорд за най-много победи в рамките на един шампионат от F1 - 15 спечелени състезания през 2022 г. Следващата надпревара е за "Гран при" на САЩ на 22 октомври.

В зоната на точките тази вечер финишираха още Шарл Льоклер ("Ферари"), Фернандо Алонсо ("Астън Мартин"), Естебан Окон ("Алпин"), Валтери Ботас ("Алфа Ромео"), Джоу Гуаню ("Алфа Ромео") и Серхио Перес ("Ред Бул").

На върха в генералното класиране Верстапен (433 т.) вече има почти двойно повече точки от съотборника си Перес (224 т.), който е втори. Трети е Хамилтън със 194 т.

При конструкторите "Ред Бул" (657 т.) има по-голям актив от двата си най-близки конкурента, взети заедно - "Мерцедес" (326 т.) и "Ферари" (298 т.).