Томова отпадна драматично на старта в Руан

Тенисистка №1 на България спаси два мачбола, но допусна седем пробива

17 Апр. 2024
ЕПА/БГНЕС архив

Най-добрата българска тенисистка в момента Виктория Томова изигра само един мач в турнира от категория "WTA 125" на клей в Руан (Франция). В I кръг първата ни ракета (№81 в света) загуби в луд двубой от представителката на домакините Варвара Грачова (91-ва в ранглистата) с 2:6, 6:3, 5:7 след почти два часа и половина игра на централния корт.

След като допусна два поредни пробива в края на първата част, 29-годишната софиянка поведе с 4:0 гейма във втората. Въпреки че позволи връщане на единия брейк точно когато сервираше за сета, Томова все пак изравни общия резултат с моментален нов пробив.

На старта на решаващата част българката отново предаде подаването си, но пък веднага осъществи рибрейк, а после проби още веднъж и затвърди за аванс от 4:1. В седмия гейм обаче Грачова върна пробива, след което спаси два поредни брейкбола в своето подаване и веднага нанесе нов удар, обръщайки резултата до 5:4 в своя полза.

В 10-ия гейм французойката стигна до два поредни мачбола, само че Вики ги отрази и осъществи още един брейк за равенство при 5:5. Последва нов пробив в българския сервис и този път съперничката сложи край на лудешката размяна, затваряйки двубоя с третата си възможност, дошла след 2:22 ч. тенис битка.

За Грачова победата беше втора от общо три изиграни мача с Томова в професионалния тур. На 1/8-финалите в Руан тя ще срещне поставената под №4 Юан Юе (Китай).