Националният отбор по футбол изигра втората си серия от три мача под ръководството на селекционера Ясен Петров. Статистически тя приключи като първата - равенство и две загуби. Отборът още няма победа, т.е. треньорът все още не е записал успех след 6 мача на поста. Но изминалите контроли срещу трима от участниците на Евро 2020 - Словакия (1:1), Русия (0:1) и световния шампион Франция (0:3), дадоха поводи за надежда, че тимът върви в добра посока и ще се представя все по-успешно.
Подмладяването
То е факт и се видя ясно в трите мача. Срещу Словакия започнаха само двама титуляри на 30 г. и повече - Васил Божиков (33 г.) и Момчил Цветанов (30 г.). Над 25-годишни бяха още трима - Петър Витанов (26 г.), Атанас Илиев (26 г.) и Ивайло Чочев (28 г.). Срещу Русия над 30 бяха единствено Андрей Гълъбинов (32 г.), вратарят Иван Караджов (31 г.) и отново Цветанов, а над 25 - Бирсент Карагарен (28 г.) и Кристиян Малинов (26 г.). А срещу французите излязохме с най-младия състав от трите спаринга - похвално за смелостта на селекционера за подобен двубой. В него над 25 г. бяха само Божиков, Чочев и Атанас Илиев.
Играта
И трите мача тя бе на прилично ниво. Особено срещу Словакия тимът ни се показа напълно равностоен, и дори имаше възможност за победа, но Кирил Десподов улучи греда, Доминик Янков също изтърва чисто положение. Срещу руснаците бе по-различно - "сборная" се опитваше да се хареса на привържениците си в последната си проверка преди европейското първенство и търсеше победата на всяка цена. В тази ситуация българският тим успяваше да удържа на натиска, което си бе добра репетиция преди гостуванията срещу Италия и Швейцария наесен.
Сходно бе и срещу Франция. Световният шампион бе видимо по-добрият отбор, но през почти целия мач защитата ни удържа, а имаше моменти, в които халфовете (включително и дебютиралият като титуляр Илиан Илиев) показаха интересни идеи. Все пак трябва да се отбележи, че "петлите" пестиха доста сили и рядко пресираха.
Липса на класа и пропуските
Това са двата основни минуса в играта и Ясен Петров все още не може да ги отстрани. Трудно ще му е, тъй като обстоятелствата не са на негова страна. В състава имаше едва двама футболисти, играещи в някое от Топ 5 първенствата - и двамата в Серия А.
Проблемът за Андрей Гълъбинов ("Специя") и Валентин Антов ("Болоня") обаче бе, че те нямат достатъчно игрова практика. А срещу тях все пак бяха съперници, които всяка седмица играят на високи обороти. В тима на словаците личаха Станислав Лоботка ("Наполи"), Петер Пекарик ("Херта"), Ласло Бенеш ("Аугсбург"), Роберт Боженик ("Фейенорд"), Матуш Беро ("Витес")... В "сборная" са Александър Головин ("Монако") и Алексей Миранчук ("Аталанта"), а всички останали са твърди титуляри в силното руско първенство. За нивото на французите няма смисъл да се отваря дума...
И разликите се видяха - тимът ни не можеше да издържи физически цял мач и грешките (съответно и головете) срещу Русия и Франция дойдоха именно в края. Умореният Антов има малшанса да носи вина за три от головете - дузпата за Русия и попаденията на Оливие Жиру. Това само показва колко важно е да се играе редовно в силен шампионат. Дори визуално на терена си личеше физическото предимство на руснаци и най-вече на французи в сравнение с нашите футболисти.
Що се отнася до пропуските - и тук недостатъчната класа си каза думата. Защото е видно, че тимът ни в нападение все още не е креативен и малкото шансове трябва да се използват. А и в следващите мачове също едва ли ще имаме много повече положения и ефективността в атака ще е от решаващо значение за резултатите.
Селекционерът
Ясен Петров действително използва тези три мача, за да пробва различни варианти, а не да отбие номера. И да подмлади състава, разбира се. Резултатът от работата му обаче започва да се усеща. Личи си, че отново има колективен дух, който се бе загубил при Красимир Балъков и Георги Дерменджиев. А и се видя, че съперниците ни неслучайно са избрали България за спаринг.
"Това е отбор, който се развива по време на мачовете и често играе с трима или петима в защита", похвали ни треньорът на френския отбор Дидие Дешан.
Самият Петров анализира серията от контроли така: "Само можем да печелим от мачове с такива противници. За нашите момчета това е безценен опит. Горе-долу знаем къде ни е нивото. Само можем да извлечем поуки от всички тези мачове и да вървим напред".
Какво следва?
Споменатото от Ясен Петров вървене напред започва от световните квалификации: през септември срещу Италия (2.IX, гостуване) и Литва (5.IX, домакинство), през октомври срещу Литва (9.Х, г) и Северна Ирландия (12.Х, д) и през ноември срещу Швейцария (15.XI, г), както и гостуване за контрола срещу силен съперник - Украйна (11.XI).
Вече си личи, че имаме капацитет да не загубим срещу фаворитите (Италия и Швейцария) и селекционерът ни да постигне не само първа, но и повече победи. Това, заедно с наличието на гладни за игра и успехи млади футболисти, може да върне публиката на стадиона. Всичко останало може да се счете като отстъпление или поне тъпчене на място. Което отдавна си го знаем и владеем отлично.
Вратарят на "ЦСКА 1948" бе звездата в контролите
Представянето на вратаря Даниел Наумов бе едно от най-радващите неща в проверките от началото на юни. Той игра до почивката срещу Словакия и цял мач срещу Франция, като и в двата двубоя се представи на много добро ниво. Както, впрочем, и в единствения си дотогава мач за мъжкия национален отбор - световната квалификация срещу Северна Ирландия (0:0).
Особено впечатляващо беше поведението на Наумов (23 г.) срещу световния шампион. С отлични спасявания при опасни удари на Антоан Гризман ("Барселона"), Килиан Мбапе (ПСЖ), Люка Дин ("Евертън") и Оливие Жиру ("Челси") той по никакъв начин не показа, че това е едва третият му мач за България.
Това бе и логичен завършек на силните игри на вратаря с "ЦСКА 1948" в дебютния сезон на столичния тим в елита. Той вече предизвика интереса на няколко европейски отбора. За това съобщи главният спонсор на "ЦСКА 1948" Цветомир Найденов, когато през есента Наумов подписа нов договор (за 3.5 г.). С което даде знак, че клубът е склонен да се раздели с вратаря само при отлична оферта. Каквато вероятно няма да закъснее.