Американското правителство поиска от компанията Alphabet, собственик на Google, да продаде своя браузър Chrome. Основание за това искане е съдебно решение от миналия август, което установи, че Google се явява монополист и използва господстващата си пазарна позиция, за да смаже конкурентите и да ограничи иновациите.
Адвокатите от правителството на САЩ призоваха федерален съдия в понеделник да накара Google да се откаже от браузъра си Chrome, твърдейки, че изкуственият интелект ще засили още повече господството на технологичния гигант в търсенето в интернет.
"Продажбата на Chrome, ако стане факт, ще даде на конкурентите достъп до значителен обем търсене в интернет, което ще им помогне да се конкурират с Google", заяви адвокатът на Министерството на правосъдието Дейвид Далквист на съдебно заседание.
„Ако поведението на Google не бъде поправено, компанията ще контролира голяма част от интернет през следващото десетилетие и не само в интернет търсенето, но и в новите технологии като изкуствения интелект", коментира и помощник-главният прокурор Гейл Слейтър преди началото на изслушването във Вашингтон в понеделник.
Google е сред технологичните компании, които инвестират сериозно, за да бъдат сред лидерите в изкуствения интелект и го внедрява в много от онлайн предложенията си. Отказ от своя браузър Chrome, който е „една от най-големите входни точки, които съществуват за търсения“, би променил драстично технологичният гигант Alphabet, чиято пазарна оценка е 1,8 трилиона долара.
„Тe просто не искат да се конкурират при равни условия“, каза адвокатът на Министерството на правосъдието Дейвид Далкуист в понеделник по време на отварянето си пред съда. „Сега Google се страхува да се състезава с конкурентите, защото ще станат по-силни с предложените средства за защита“, посочи той.
От Google отговориха, че правителството на САЩ излиза далеч от обхвата на делото, като препоръчват отделяне на своя широко използван Chrome, и оставят отворена опцията за принудителна продажба на своята мобилна операционна система Android.
Преди няколко дни Google беше обявен за злоупотребяващ монополист в друго дело, което постановява, че технологичният гигант е използвал незаконно някои от своите онлайн маркетингови технологии, за да увеличи печалбите си. Става дума за онлайн рекламния бизнес на Google, който е изграден около неговата търсачка и други широко използвани продукти, включително Chrome и YouTube.