Медия без
политическа реклама

Русия срещу Google – повече контрол и конфискации

Роскомнадзор започна търсене на кеширащи сървъри на Google, инсталирани при доставчиците на интернет услуги

Главният радиочестотен център (ФГУП ГРЧТС), подчинен на Роскомнадзор (РКН), е изискал от телекомуникационните оператори в Русия да предоставят на Центъра за наблюдение и управление на обществената съобщителна мрежа (ЦНУ ССОП, отговарящ за блокирането) информация за кеширащите сървъри на Google, инсталирани в техните мрежи, съобщи Forbes с позоваване на няколко телекомуникационни оператора в страната.

Според източника на Forbes след напускането на Google в Русия в мрежите на телекомуникационните оператори са инсталирани около 1500-2000 сървъра на Google Global Cache (GGC) и приблизително толкова в центровете за данни. Системата GGC е предназначена за кеширане и ускоряване на зареждането на данни.

Роскомнадзор не обяснява защо агенцията се нуждае от тази информация, като само посочва, че Google вече е напуснал Русия преди две години, като е спрял да поддържа инфраструктурата на кеширащите си сървъри в руските комуникационни мрежи, което води до намаляване на качеството на работа на YouTube. "Многобройните нарушения на нашето законодателство, неуважението към нашата страна и граждани са основание за предприемане на действия срещу YouTube. И ние разполагаме с достатъчно инструменти, за да мотивираме компанията в такава ситуация, като правото да ги използваме си запазваме" - заявиха от пресслужбата на Роскомнадзор.

Според Андрей Гук, генерален директор на оператора Obit, не е имало отчитане на сървърите на Google, тъй като Google ги хоства в Русия по силата на директни договори с телекомуникационни оператори. И сега Роскомнадзор най-вероятно иска да разбере колко такива сървъри има сега в Русия и къде се намират.

Според източник на Forbes от комуникационния пазар Роскомнадзор се опитва да разбере дали сървърите на Google могат да бъдат конфискувани за дълговете на фалиралото руско дъщерно дружество или може да засили контрола си върху тях, така че трафикът на тези сървъри да минава през технически средства за противодействие на заплахите.

Друг източник на "Форбс" предполага, че Роскомнадзор се нуждае от информация за сървърите на GGC, за да сравни как трафикът от YouTube преминава към абонатите на операторите, които имат инсталирани тези сървъри. "Данните за това, че са инсталирани GGC сървъри, могат да се използват за по-нататъшни мерки, за да се гарантира, че YouTube се забавя, защото може да има конфигурации, при които трафикът от GGC отива към абонатите, без да преминава през TSPU", казва той.

Проблеми с достъпа до YouTube се наблюдават от близо месец. На 8 август започнаха да постъпват масови оплаквания за прекратяване на достъпа до сайта. Бяха отбелязани и случаи на спиране на възпроизвеждането на видеоклипове с високо качество (от 1080p) при гледане през популярни настолни браузъри.

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

YouTube, Роскомнадзор, Google