Изследователи от Университета в Линц са създали миниатюрен квадрокоптер, който използва за захранването си енергия само от слънчеви панели. Слънчевите панели от перовскит са 40 пъти по-тънки от лист хартия и заедно със своите монтажни елементи представляват само 5 % от масата на дрона. Те имат рекордно съотношение между мощност и тегло, което обещава интересни мобилни решения и джаджи.
Перовскитните слънчеви панели са многообещаващи в областта на фотоволтаиката. Досега обаче те са се доказали предимно в лабораторни условия, тъй като са изключително чувствителни към влажността например. За да защитят експерименталните перовскитни слънчеви клетки, учени от Австрия ги покриват с алуминиев оксид, а самата основа е нанесена върху полимерен филм. Общата дебелина на клетката е била 2,5 микрона, което е отличителна черта на перовскитните материали.
Общо 24 отделни модула, всеки с площ от 1 cm2 , бяха монтирани на малък дрон с четири електрически двигателя (и витла). Енергията, генерирана от тези елементи, е била достатъчна за задвижване на роторите и излитане на дрона. Ефективността на панелите не се отличава с рекордни стойности - тя не надвишава 20 %. Но ниското им тегло беше важно: всеки от елементите тежеше малко под 1 mg, а делът им в общото тегло на дрона беше много по-малък от 1%. Ако вземем предвид и електрониката и материалите за закрепване, то дори и в този случай приносът на енергийната подсистема остава под 5% от теглото на квадрокоптера.
Простите изчисления показват, че съотношението между мощността, генерирана от панелите на дрона, и неговото тегло е 44 W/g. За сравнение, конвенционалните силициеви соларни панели, предназначени за монтаж на частни места, се характеризират със съотношение 0,03 W/g. Ще се съгласите, че има разлика и тя е огромна. Това развитие ще бъде приветствано от тези, които ценят мобилността във всичките ѝ форми.