Google съобщи за значително увеличение на емисиите на парникови газове през последните пет години, което застрашава ангажимента й да постигне "нетна нула", т.е. нулеви емисии до 2030 г. Основната причина за увеличаването на емисиите е разширяването на центровете за данни, необходими за разработването на системи за изкуствен интелект.
Според неотдавнашен доклад за околната среда емисиите на парникови газове на Google през 2023 г. ще достигнат 14,3 милиона тона въглероден еквивалент. Това е 48% увеличение спрямо 2019 г. и 13% увеличение спрямо предходната година, съобщава Ars Technica.
Главният отговорник по устойчивото развитие на Google Кейт Брандт потвърди ангажимента на компанията към целта за постигане на нулеви емисии до 2030 г., но призна, че тя е "прекалено амбициозна". "Все още очакваме емисиите ни да продължат да нарастват, но до определен момент", каза Брандт.
Отбелязва се, че основната причина за нарастването на емисиите е увеличаването на потреблението на електроенергия от центровете за данни, които са необходими за функционирането на системите за изкуствен интелект. През 2023 г. емисиите, свързани с енергията, са се увеличили с 37% и са съставлявали една четвърт от общите емисии на парникови газове на компанията.
Google отчита и 8% увеличение на емисиите по веригата за доставки, които представляват 75% от общите емисии на компанията. Очаква се тази тенденция да продължи в близко бъдеще поради разширяването на инфраструктурата, необходима за функционирането на системите за изкуствен интелект. Компанията призна, че "бъдещото въздействие на ИИ върху околната среда е сложно и трудно предвидимо". Въпреки това Google продължава да работи за намаляване на емисиите, включително чрез подписване на споразумения за чиста енергия.
Експертите по въпросите на климата като цяло изразяват загриженост относно въздействието на енергоемките системи за ИИ върху околната среда. Например анализаторите на Bernstein прогнозират, че ИИ може да удвои темпа на нарастване на търсенето на електроенергия в САЩ през следващите години, тъй като големи технологични гиганти като Google, Amazon и Microsoft обявиха планове за инвестиране на десетки милиарди долари в ИИ. По-специално Microsoft призна, че емисиите ѝ са се увеличили с почти една трета от 2020 г. насам, което до голяма степен се дължи на изграждането на центрове за данни. В същото време Бил Гейтс едновременно с това изразява мнение, че ИИ ще може да намери решение на климатичните проблеми не днес, а утре.
Въпреки предизвикателствата, Google остава на път да постигне целта си за безвъглеродна енергия до 2030 г., въпреки че признава, че някои проекти за чиста енергия са били прекратени през 2023 г., което е намалило достъпа до възобновяема енергия.