На 8 юни Земята се сдоби със своя пети океан. Националното географско дружество на САЩ утвърди съществуването на Южен океан, наред с Тихия океан, Атлантическия, Индийския и Северния ледовит океан.
Южният океан обгражда Антарктида, простира се до 60 градуса южна ширина и е свързан с Атлантическия, Индийския и Тихия океан. Южният океан е отделен от тези три океана от течения, а не от континенти.
На практика това е вторият най-малък океан в света - само Северният ледовит океан е по-малък.
Този океан е дом на уникална екосистема. Това е единственото място в света, където можете да видите императорския пингвин, тюлените на Уедъл и хиляди други уникални организми, които не живеят никъде другаде.
Една от причините за обособяването на този океан е образователна - за да могат студентите да да изучават неговите специфики.
„Южният океан отдавна е признат от учените, но тъй като нямаше международно споразумение, ние никога не сме го признавали официално“, каза географът Алекс Тейт. Учените разпознават Петия океан повече от 20 години - след като доказват съществуването на Антарктическото кръгово течение (ACC), студено морско течение, което тече от запад на изток. То се е образувало преди 34 милиона години, когато зоната днешна Антарктида е отделена от Южна Америка.
Заради това течение водите на Южния океан са по-студени и по-малко солени от водите на север, осигурявайки местообитание за хиляди видове, казват учените. Южният океан е „жизненоважен компонент на променящия се климат на Земята, а ACC е единствената глобална електроцентрала, която използва вода от трите околни океана за пренос на топлина през цялата планета“.