Медия без
политическа реклама

32-рата експедиция на Антарктида ще строи нова лаборатория

Първата група замина за Ушуая, където я чака българския кораб "Св.св. Кирил и Методий"

27 Дек. 2023
Българските учени ще изследват движението на ледниците, залежите с ценни метали на територията на базата и неизучения досега остров Смит, обясни ръководителят на експедицията проф. Пимпирев.
БГНЕС
Българските учени ще изследват движението на ледниците, залежите с ценни метали на територията на базата и неизучения досега остров Смит, обясни ръководителят на експедицията проф. Пимпирев.

Първата група на 32-рата национална антарктическа експедиция замина днес следобед за най-южния град на планетата - Ушуая, Аржентина. Там групата от 15 души ще се качи на българския военен научно-изследователски кораб "Св. Св. Кирил и Методий", за да отплава за ледения континент.

"Тази година тръгваме твърде късно, но с наш кораб - това е една голяма екстра," посочи пред БГНЕС ръководителят на експедицията проф. д. н. Христо Пимпирев.

Тази година участниците в експедицията имат много важни задачи. „Първо, трябва да се свалят 70 тона материали за строежа на новата научно-изследователска лаборатория, която трябва да бъде завършена изцяло отвън тази година", обясни проф. Пимпирев.  Основните на новия лабораторен блок вече са положени. "Тъй като там климатичните условията са изключително сложни, духат много силни ветрове, трябва основата да е много здрава и постройката да не излети прост в океана. Затова основите бяха строени две години. Строителството никак не е лесно и е целта за тази експедиция, затова са и 7 души строители, които ще се занимават само с това - до края на експедицията сградата да бъде изцяло завършена", обясни проф. Пимпирев.

С над 10 научни проекта, свързани с глобалните промени на климата, ще се занимават учените в българската експедиция. „Нашите учени изследват движението на ледниците, какви полезни изкопаеми има в базата, тъй като се оказа, че има много злато и ценни метали, ще проучват дъното на южния океан, така че има много работа. Ще се изследва един почти неизучен остров - остров Смит, който досега няколко експедиции не са могли дори да акостират на бреговете му“, поясни ръководителят на антарктическата експедиция.

Всички материали за строителството, хранителни продукти и научно оборудване е натоварено на научноизследователски кораб. На него има и няколко тона материали за испанските полярни бази. Тази година корабът тръгна от Варна с малко закъснение на 8 ноември като пътят му до Ушуая е около 45 дни, където трябва да вземе българските полярници. По всяка вероятност групата ще посрещне Новата година на борда му, но вече в антарктически води.

Последвайте ни и в google news бутон