В началото на годината Samsung представи многофункционалния робот домакин Bot Handy, а учените от Германия и Швейцария - робот за прегръдки HuggieBot. Подвизите на роботите в пандемията - помощ за безконтактна доставка, дезифекция на помещенията, грижа за болните, дадоха нов тласък на дискусията за роботизацията на обществото. И това се случва точно в годината, когато думата "робот" навърши 100 г. За пръв път тя е употребена от чешкия писател Карел Чапек в пиесата "Р.У.Р.", поставена през 1921 г.
Самата идея за робота е много по-стара. Още от древни времена хората са мечтаели за създаване на изкуствени същества. Този мотив се появява в митологията (античният мит за Пигмалион и Галатея или еврейската легенда за Голем, човека от глина, както сам Бог създал Адам), и в класическата литература (Франкенщайн на Мери Кели). Имало е и реални опити в това отношение. Арабският учен от XII век Ал Джазари конструирал механични музиканти. Леонардо да Винчи е оставил чертежи за механичен рицар. А от XVIII век в Европа се разпространяват автоматоните - кукли с програмирани движения. Така че Чапек просто дал универсално название на тази тенденция.
Първият робот, получаващ команди отвън, е Unimate, представен от "Дженерал Мотърс" през 1961 г. От 80-те години, с появата на евтини и компактни микросхеми, започва масовото автоматизиране на производството. Но индустриалните машини работят по строго определен набор от команди, без никакви признаци за самостоятелно мислене.
Реалните роботи нямали нищо общо с мечтаните
С преодоляването на тази пропаст се заела кибернетиката. Благодарение на изкуствения интелект роботите вече могат да разпознават лица, жестове и говор. Пример в това отношение е разработеният през 2014 г. френско-японски робот Pepper, който запомня реакцията на обкръжаващите го, трупа опит и се самоусъвършенства. Особена трудност е и координацията на движенията. Днес роботите на Boston Dynamics показват чудеса в координацията на движенията си - Cheetah бяга по-бързо 100 м от Юсеин Болт, Atlas прави салто назад, SpotMini отваря врати, преодолявайки съпротивлението. Роботите за работа в Космоса - Valkyrie и Robonaut 5, даже са като андроиди - с ръце и крака. Но повечето роботи, особено тези за всекидневна употреба, се придвижват чрез платформи на колела.
Усъвършенстването на изкуствения интелект трябва да освободи разработчиците от необходимостта да програмират всички възможни ситуации, в които роботът може да попадне. "Роботът вече няма нужда от тежък процесор, само от мотори и микроплатки, приемащи сигнал. Всички изчисления вече са изнесени в облак, но връзката е проблем. Днес можете да го управлявате чрез WiFi или Bluetooth, а в тези канали може да има смущения. Така се стига до провали на публични мероприятия - примерно докато компанията Festo демонстрираше робота си на Ангела Меркел, той излетя и се удари в стената. Тези проблеми ще отпаднат с разпространението на 5G мрежата, в която има отделен канал за комуникация на машините", обяснява Герман Каплун, основател на фонда TMT Investments.
Смята се, че
новата вълна роботизация ще е предимно в сферата на услугите
В доклада на университета в Оксфорд The Future of Employment се казва, че след като са заместили човека в тежкия физически труд, сега роботите се насочват към усвояването на навиците на персонала на средно ниво - не само в счетоводството, правото и различните дейности в офиса, но и например в обслужването в заведенията, хотелите, летищата... През 2017 г. Amazon пусна супермаркет без нито един човек - скенери автоматично разпознават покупките и си вземат сумата от сметката на клиента. Но ако целта е да се съхрани елементът на интерактивност в обслужването на клиентите, без симпатичните хуманоиди няма да се мине. Например - ако роботът ще е помощник в дом за възрастни хора. Такива са роботите Romeo /Франция/, ASIMO /Япония/, RoboThespian /Великобритания/. Има и необичайни идеи - Pepper например може да изпълнява ролята на будистки свещеник при японски погребения. За ритуалните услуги компанията провайдър взема само 450 вместо обичайните 2200$ за истински монах.
Огромен е интересът и към роботите в домакинството. В края на 2000 г. Бил Гейтс публикува програмна статия под заглавието "Робот във всеки дом". А Рей Курцвейл от Google прогнозира, че към 2027 г. личният робот ще стане също толкова обичайна вещ като хладилника или кафеварката. Samsung вече представи робота Bot Handy, който
може да сервира на масата, да зарежда пералнята, да налива вино
През 2017 г. Toyota демонстрира Human Support Robot в помощ на самотни инвалиди - той може да отваря врати и да поднася бутилка с вода към устата на собственика си. Американският Aeolus може да мие под и да поднася чаши с напитки. Немският TIAGo пък може да отвори хладилника и да занесе бира на собственика си. Засега обаче всички те не са пуснати на пазара главно заради високата си цена.
"Пералните и миалните извършиха революция в домакинската работа, съкращавайки времето за извършване на тези операции не с 10%, а 10 пъти. Действията, които роботите извършват в момента, не са толкова спестяващи - доставянето на бутилка от хладилника е удобство, но не ни спестява кой знае колко време или усилия. Персоналните роботи ще имат по-скоро други задачи, свързани най-вече с емоционалната сфера на човека. Те ще са нещо като домашни питомци. Ще може ли човек да изпитва чувства към тях? Защо не, след като някои хора могат да обичат до полуда автомобилите си например", обяснява Герман Каплун. Освен това защо ви е отделен робот чистач и отделен робот бавачка? Само място ще заемат. Най-добре е да имате универсален - през деня да играе с детето, вечер да е отдушник за проблемите на родителите, а през нощта да пере и глади.
Подобни разработки вече има. Японската компания Vstone създаде миниатюрни роботи кукли Sota и CommU, чиято задача е да поддържат разговора. А за да предразположат човека,
те говорят с детски гласове
Компаньонът Zenbo е по-голям и е нещо като домашен секретар: забавлява децата, снима, управлява умните устройства и подава сигнал за тревога при нужда. А Honda представи цяла серия битови роботи с широк диапазон на действие - от пренасяне на товари, през домашна работа до "проява на съчувствие".
За да станат най-добрият приятел на човека обаче, роботите трябва да се движат по много тънка граница. Още в зората на роботизацията се появиха предупреждения, че те не трябва да приличат по всичко на човека. През 70-те години японският учен Масакимо Мори въведе термина "зловещата долина", който показва, че хората се отнасят към изкуствените същества положитело до момента, когато могат еднозначно да определят тяхната природа. Когато разликите между андроида и човека станат неуловими,
страх измества симпатията
Със създаването на апарати с кукленски лица се прославил японецът Хироси Исигуро. Негово творение са роботите Актроид, Кодомороид, Теленоид и др. Но те са по-скоро за изследователски цели, а не за масово потребление. За разлика от робота София, който претендира за кариера на социален работник и чието масово производство ще започне в съвсем скоро време. "Движенията на човешкото лице трудно могат да се възпроизведат съвсем точно, но ако хуманоидът има неестествена мимика, ние започваме да го възприемаме като зомби. От друга страна, съвсем безличният робот също не е интересен. Трябва да се намери оптималната граница на човекоподобието.Неслучайно любимият робот от "Междузвездни войни" C-3PO е подчертано примитивен - мил, обаятелен, но очевидно играчка. Може би точно така и трябва. Механичната еволюция не трябва непременно да е като биологическата", казва Герман Каплун.
Повечето разработчици се движат точно в тази посока, като черпят вдъхновение от популярни художествени образи. Любопитното е, че освен анимационни хуманоиди /Pepper, NAO, ASIMO/ се създават и четириноги кучеподобни /Spot, ANYmal, AlienGo/.
Едно е сигурно - този, който направи най-стилните роботи, ще оглави тази индустрия. Точно както стана с iPhone. Преди него имаше комуникационни средства със сензорни екрани, които "Епъл" използва, но направи уникално изящно устройство, на което никой не може да устои.