Медия без
политическа реклама

Над 50 културни обекта в Украйна са унищожени

Действителното число на повредените във войната артефакти е вероятно много по-голямо

02 Апр. 2022
Киевско-Печорската лавра.
Pixabay
Киевско-Печорската лавра.

Най-малко 53 украински исторически обекта, религиозни сгради и музеи са частично или напълно унищожени по време на руската инвазия в страната. Това сочи нов доклад на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура - ЮНЕСКО, цитиран от международните агенции. Действителното число на пострадалите от войната артефакти вероятно е по-високо, тъй като на места като Мариупол или Херсон ситуацията не може да бъде точно оценена заради продължаващите бойни действия.

„Това е най-новият списък с артефакти и забележителности, но той не е изчерпателен, тъй като нашите експерти продължават да проверяват редица доклади, подадени от украинските власти", заяви в Париж заместник-генералният директор на ЮНЕСКО за културата Ернесто Отоне Рамирес. За да потвърдят твърденията на местните власти, експертите на организацията са използвали сателитни снимки и доклади на свидетели.

Харков в североизточната част на страната е един от най-засегнатите в това отношение райони на Украйна. От руските бомбардировки са пострадали Мемориалът на Холокоста, Държавният театър за опера и балет и Музеят на изкуствата, казва Рамирес. Киев е застрашен, но все още няма доказателства за нанесени щети на седемте обекта на световното наследство на ЮНЕСКО в страната, сред които са катедралата "Света София" и Пещерният манастир. Ситуацията в северния град Чернигов, който е откъснат от околните провинции от руските войски, се смята за изключително сложна. Чернигов е един от най-старите градове в Украйна с множество църкви и манастири, датиращи от 10-и до 19-и век. Сред тях е църквата "Света Екатерина", която е в списъка на ЮНЕСКО с над 50 разрушени и повредени сгради.

Общо 29 религиозни обекта, 16 исторически сгради, четири музея и четири паметника са напълно унищожени. Има и множество доклади за разрушения на артефакти в обсадения град Мариупол и град Херсон, но заради продължаващите военни действия не може да се провери тяхното състояние.

В писмо от 17 март генералният директор на ЮНЕСКО Одри Азулей напомни на руския външен министър Сергей Лавров за задълженията на Русия да защитава културното наследство по време на конфликт съгласно международна конвенция. „Всяко нарушение на тези норми ще доведе до международна отговорност на извършителите“, каза тя.

Министерството на културата на Украйна съобщи, че е регистрирало 135 случая на руски войници, извършващи престъпления срещу културното наследство на Украйна. Те включват поругаване и разрушаване на краеведски музей в Киевска област, бомбардиране на драматичен театър в Мариупол, и повреждане на мемориал на Холокоста в Харков.

Произведения на изкуството и културни паметници са изложени на риск от унищожение след нахлуването на Русия в Украйна, а един музей вече е изгорен до основи, алармира световната организация за изкуствата ''Гети''.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата