Управляващите все още се пазят да обсъждат парливия въпрос за евентуалната военна помощ, която страната ни да окаже на Украйна. По-рано днес представители на четворната коалиция се събраха в Народното събрание. На двучасовата среща присъстваха министърът на отбраната Драгомир Заков, председателят на Комисията по отбрана и депутат от БСП Атанас Зафиров, зам-председателят на комисията и депутат от "Продължаваме промяната" Благовест Белев, съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, председателят на "Има такъв народ" Тошко Йорданов и др.
Противно на очакванията, не е било обсъдено предложението на "Демократична България" страната ни да окаже военна помощ на Украйна. "Запознахме коалиционните партньори с министъра, с неговия екип и обсъждахме изпълнението на коалиционното споразумение", обобщи накратко председателят на Комисията по отбрана Атанас Зафиров в кулоарите на парламента.
Военният министър Драгомир Заков потвърди, че темите са били свързани до голяма степен с коалиционното споразумение. "Беше важно за нас като Министерство на отбраната да чуем вижданията на коалиционните партньори, те да чуят нашата страна, вижданията ни и нашите приоритети", каза Заков.
Въпреки настоятелните въпроси на журналисти, той заяви, че темата за военната помощ не е била на дневен ред. "Този въпрос не е обсъждан в детайли изобщо, защото няма необходимост да се обсъжда в този съвет. Целта му е съвсем различна. Това е въпрос, който смятам, че трябва да бъде обсъден в самата коалиция", каза още Заков. В началото на седмицата предложението на ДБ да се изпрати военна помощ на Украйна раздели управляващите.
Според министъра на отбраната Народното събрание е мястото за подобни решения и отказа да заяви категоричната си позиция по темата. "Позицията ми е, че приветствам такава дискусия", каза Заков. И допълни, че в качеството си на министър на отбраната, и при положение, че получи мандат, ще направи това, което зависи от неговото ведомство, и това, което е в рамките на неговите възможности. Преди дни той заяви, че страната ни изпитва недостиг на оръжия за собствената ни армия, което не позволява да отделим такива за воюващата Украйна.
Стана ясно и че не е правен анализ какви оръжия може да предостави България на Украйна, защото "няма такава задача в момента". "Ние знаем какви са наличностите, знаем и с какво разполагаме", заяви Заков и допълни, че в България има стари муниции, които в никакъв случай няма да послужат на Украйна. Той уточни, че министърът на отбраната не е принципал на военно-промишления комплекс, а на "Терем", дружество, което не произвежда продукция.
Не са били обсъждани и конкретни проекти за модернизация на отбраната. "В момента има девет проекта, анализираме точно как да подходим към тези проекти, така че те да се случат най-ефективно", заяви той. На въпрос дали се предвижда увеличение на бюджета за отбрана, Заков отговори, че това не е изключено. "В случай, че анализът го покаже, ще го направим", каза министърът.
По отношение на заплатите в отбраната, министърът каза, че повишаването им минава през бюджета и именно това е част от анализа, който се прави в момента. "Най-вероятно специално по отношение на заплатите, е необходимо. Дали това ще може да се случи, не зависи от министъра на отбраната", каза още Заков и заключи, че има вероятност да предложи увеличение на парите за отбрана.
Междувременно стана ясно, че от ''Демократична България'' е входиран проект за решение за оказване на военна помощ на Украйна, съобразно потребностите на страната и възможностите на България. Предвижда се финансирането на помощта да стане за сметка на държавния бюджет и от специални фондовете на Европейския съюз и НАТО за общо финансиране на подкрепата за Украйна, казват от групата. Въпреки че от ''Демократична България'' първи излязоха с предложение страната ни да окаже военна помощ на Украйна, ГЕРБ-СДС входираха проекторешението си още в сряда.
"В контекста на реалните заплахи за сигурността в целия регион, българският национален интерес трябва да се дефинира през членството на страната в Европейския съюз и НАТО и във връзка с отношенията ни със съюзниците, значителна част от които предоставиха директна военна помощ и подкрепа на Украйна“, се казва в мотивите към проекта, който беше внесен днес в деловодството на Народното събрание след представянето му на коалиционен експертен съвет по отбрана.
В проекта на решение се отчита, че легитимните и оправдани през призмата на международното право отбранителни действия на Украйна могат да бъдат ефективно подкрепени чрез предоставянето на адекватно въоръжение и оборудване, което напълно отговаря на капацитета и възможностите на българския военно-промишлен комплекс и няма да отнеме от стратегическите отбранителни платформи и ресурси на Българската армия.
Подчертава се изрично, че отбранителните действия на Украйна са нейно неотменимо право, което е в пълно съответствие с чл. 51 от Устава на ООН, като се има предвид, че помощта за нападнатия не е намеса във войната, а е подкрепа за възстановяването на мира.