Джулай Морнинг е хубав български празник от народа за народа - чисто българска традиция, създадена от тукашните разклонения на хипи движението през 80-те години. Хора се събират да посрещат изгрева на първото юлско утро - по едноименната песен на "Юрая Хийп", които пък вземат името на групата си от романа "Дейвид Копърфийлд" на Чарлз Дикенс.
Дейвид Копърфийлд на Дикенс е добро момче с труден живот и благородно развитие - типичен положителен герой на Дикенс. Но Дейвид Копърфийлд е и прочут ментарджия, или както е прието да се казва - илюзионист, фокусник. Фокусникът Копърфийлд е наш съвременник, идвал е в България със сума тирове техника да показва зрителни измами за много пари.
Фактически обаче и този Копърфийлд идва пряко от Дикенс, защото фокусникът си е избрал псевдонима точно от романа.
Юрая Хийп от своя страна е типичен отрицателен герой на Дикенс - коварен, двуличен, вероломен подлизурко, който дебне своя миг. В романа на Дикенс едва не прецаква добрия Копърфийлд и неговата годеница, която Юраята иска за себе си!
Относно Копърфийлд. Ясно, че е нещо за ядене, но не е копърка - подходящо мезе за Джулай Морнинг; нито копър - подправката, която отличава таратора от дзадзикито. Copper на английски е пчелен мед, а field - поле, зона. С повечко настроение и въображение можем да преведем Копърфийлд като Медената питка.
И като търкулнем тая питка по хълмовете на времето, ще видим как Джулай Морнинг от празник на българските хипита постепенно приобщава и останалите българи, които нямат интереси към хипи културата; и дори не само българи, ами и рок пенсионери като Джон Лоутън - бивш член на "Юрая Хийп", който не е имал общо с групата, когато е създадена песента July Morning, ала в България Лоутън става известен точно като изпълнител на тази песен и от много години е неизменна част от традицията за честване на Джулай.
Приключваме на това място, защото където свършва анализът - започва празникът!