Медия без
политическа реклама

Аванти пополо

Ще инфраструктурираме и други страни и народи!

30 Ноем. 2018

- Бай Василе! Когато се освободи България, кого ще си турим цар?

- Ако се бием с турците само за цар, то сме глупци. И сега си имаме султан. Нам трябва не господар, а свобода и човешко равенство — отговори Левски навъсено.

- Ами ти каква служба ще вземеш тогава?… Зер, пада ти се най-първа служба.

- Никаква. Ще ида у други поробени народи, да правя това, което правя тук сега.

И той говореше искрено.

    Иван Вазов, "Немили-недраги"

***

Сетихме се за Васил Левски и този емблематичен пасаж от националната ни литература покрай хубав диалог, който прочетохме в "24 часа". Без повече предварителни тълкувания - четете и си паралелизирайте. 

***

"24 часа": Благодарение основно на вашите лични усилия бе признато малцинството ни в Албания. Какво печелят българите там с това?

Андрей Ковачев, евродепутат от ГЕРБ/ЕНП: Не бих тръгнал да се хваля. (...) Първо, признаването на българското малцинство в Албания е една историческа справедливост, тоест моралната гледна точка. След това дава възможност, разбира се, за урегулиране на живота на тези общности - да могат да учат български език, да могат да имат по-открито, видимо присъствие като българи в населените места, в които живеят, да се организират, да поддържат връзка с България. Зависи от нашата страна доколко ние ще инвестираме в нашите исторически общности там - с учебници, с подготовка на учители, но защо не и с инфраструктура. Знаем, че те живеят в много изостанали места. Подаване на ръка от страна на България за местата, в които живеят предимно българи, би било много добро. 

"24 часа": Имате предвид да направим пътища ли?

АК: Няма да е лошо българската държава да намери възможност за финансиране в един път - между Белище и Връбник, който е в много лошо състояние. Там живеят концентрирано българи. Трасето е 6 километра. 

***

Пауза за аплаузи и незначителни корекции. 

Много е хубаво това намерение - да построим инфраструктурата и на други, наскоро освободени българи. Това е чудесна служба за министър-председателя, когато един ден довърши окончателно българската инфраструктура и когато безвъзвратно доинтегрира българската държава в нейното европейско развитие. Когато дойде този ден, по стара балканска традиция падналият лидер ще бъде обруган, репресиран, потъпкан - и само идеалисти като нас ще го защитават. 

Тогава, огорчен и охулен, дано не му се налага да бяга като Бай Груй от Македония! 

Дано поне в Албания намери поле за европейската си дейност строежи на магистрали и заводи за живота. А българското малцинство в Албания дано е по-свястно от етническите българи в България!

За признаването на българското малцинство в България Андрей Ковачев действително има заслуги, както уместно посочва интервюиращият вестник. Политически действия на европейско ниво по тоя въпрос предприеха евродепутатите Андрей Ковачев и Ангел Джамбазки. Консолидиран политически натиск към Албания имаше от Борисов, Захариева, Станишев, български дружества в Албания, преди политическите действия имаше дългогодишна научна работа, изучваща и доказваща българския произход на това население. Това са, разбира се, подробности, когато си правите готино със събеседника. 

И той в края на интервюто връща жеста. 

***

"24 часа": В Европа се разрази небивал дипломатически скандал с бягството на Груевски в Унгария. Бившият премиер на Македония избра Будапеща, а премиерът Орбан търпи критики защо го крие. Макар че той се кълне, че е толкова зает, че не се е виждал с Груевски.

Андрей Ковачев: Уцелвате много точно с въпросите. (...)

 

Още по темата

АНКЕТА "СЕГА"

За кого ще гласувате на парламентарните избори на 9 юни?