Медия без
политическа реклама

Формулата на безправието се стовари върху двама сираци

Държавата отне от немотията на две момчета, за да ги осъди за разноски, коментира адвокат Александър Кашъмов

Днес, 19:18

10 години след взрива във военния завод "Миджур" край Горни Лом, при който загинаха 15 души, държавата не си е взема никакви поуки, властите не искат да поемат никаква отговорност. Това коментира в предаването "(О)позиция" на "Сега" адвокат Александър Кашъмов, който представлява част от наследниците на жертвите в битката им за правосъдие.

Най-тежка е трагедията за двама братя, които остават кръгли сираци. При инцидента те губят и майка си, и баща си. Наскоро приключи тяхното дело за обезщетение срещу държавата. Върховният административен съд прие, че институциите не са отговорни. Веднага след това срещу момчетата е изваден изпълнителен лист, за да бъдат събрани от тях съдебните разноски, около 2000 лв.

Според Кашъмов съставът на Върховния административен съд, произнесъл се по делото на момчетата, е трябвало да обясни, защо постановява различно решение от друг състав, който призна отговорността на държавата за трагедията и присъдил разноски на други наследници. "Това е формулата на безправието и на хаоса. Хората трябва да знаят, че правото се въздава по един и същ начин. Законът трябва да е един и същ, и при едни и същи факти да има идентични решения. Това не беше спазено. Различният извод тук дори не беше обоснован", посочи той.

"Това, което са преживели (момчетата), то няма как да бъде върнато, но съм сигурен, че биха искали, а и всички ние, някак си лека-полека да се придвижваме от каменната ера към по-цивилизован живот, в който държавните институции се грижат за правата на гражданите, а не способстват за тяхното убиване", коментира юристът. "Държавата отне от немотията им, за да ги осъди на разноски. По силата на едно чудо те успяват да живеят добре. Но каква вяра да имат в съдилищата", пита риторично той.

По думите му в трагедията се включват много проявни форми на безотговорност на длъжностни лица и държавни институции. Той напомни, че България е подписала Отавската конвенция (конвенцията от 1997 г. за забрана на използването, складирането, производството и трансфера на противопехотни мини и за тяхното унищожаване), която регламентира, че противопехотните мини трябва да бъдат унищожени, а не утилизирани. Причината е, че утилизацията е процес с много висок риск. А точно това е правено в "Миджур", при това с подръчни средства.

"Оказва се, че подписите са на много длъжностни лица и държавни служители са върху противозаконни разрешителни", коментира Кашъмов. И припомни, че и по наказателното дело всички са били оправдани, макар че една от подсъдимите е отговаряла точно за Отавската конвенция.

Близките на загиналите печелят и трудови дела. "Но пари нямаше, търговското дружество е било източено още на втория ден след взрива", посочи той.

Във видеото вижте още по тази тема, както и коментара на юриста за случващото се във ВАС покрай избора на следващия му председател.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата