Бъдни вечер се задава в календара и коледното настроение вече витае тайничко в съзнанието. Празничната украса отдавна подтиква към подаръчни инвестиции. Мечтаното откъсване от реалността е все по-близо и намира най-разнообразни проекции.
Открай време традиционното място за среща с вълшебния свят на Коледа извън домашния уют са приказните базари. Миниградчета в цяла Европа посрещат своите посетители още от края на миналия месец. Емблематични със своето коледно гостоприемство са Берлин, Мюнхен, Виена, Прага, Страсбург, а през последните години техният дух се пренася частично и на различни места в София.
Извън най-големите панаири за Коледа обаче съществуват и някои по-скромни, но не по-малко колоритни дестинации за любителите на празничния туризъм. При това на една ръка разстояние от България. Ето пет предложения за разходка в региона с радиус около 500 км от страната ни.
Драма, Гърция
Само на 100 км от българската граница с Гърция всяка година се издига кокетно коледно градче, в което празничната атмосфера цари през целия декември. Въпреки че българинът е свикнал да посещава южната съседка основно през лятото за морски отдих, всъщност има какво да види и по Коледа.
В Драма години наред строят най-големия коледен базар в цяла Гърция, известен като Онируполи. Дървени къщички, които напомнят домовете на приказни герои, се подреждат една до друга и от всяка се носи аромат на коледни сладкиши, вурстове и греяно вино. Целият площад се изпъстря с разноцветна коледна украса, вълшебни светлини и пищни гирлянди.
Гостите стават свидетели на ефектна празнична програма, изпълнена с музикални концерти, театрални постановки, игри за децата, песни, танци, изложби, шоу и безброй атракциони. Разходката из уличките на коледното село е впечатляваща и през деня, но когато се стъмни и светлините грейнат, пейзажът става още по-празничен.
За разлика от големите базари в западноевропейските столици, в Драма е значително по-евтино и достъпно, а освен това е само на час път от българската граница. Базарът е отворен от 5 декември до 2 януари 2023 г.
Сибиу, Румъния
Не столицата Букурещ, а град Сибиу е най-популярната коледна дестинация в Румъния. Той се намира на 300 км от Русе и през декември се преобразява в приказно място с невероятно коледно настроение. Хора от цяла Румъния се стичат ежегодно натам, а в последно време базарът в Сибиу се радва и на световен интерес.
Голямото събитие се случва на главния градски площад, който е осветен в пъстри светлини и всяка вечер се провежда интерактивно шоу, по време на което се прожектират фигури върху историческите сгради. Украсата е една от най-пищните и е буквално на всеки ъгъл.
Заселилите се в региона германци и унгарци преди повече от 500 години са допринесли за коледните традиции в Сибиу, както и за историята и културата на града. Румънските базари се отличават и с огромното разнообразие от деликатеси, които може да бъдат опитани. Повечето от къщичките са именно кулинарни павилиони, където се предлагат както традиционни за Румъния ястия, така и типично коледни лакомства.
Базарът в Сибиу ще бъде отворен до 8 януари.
Брашов, Румъния
Областта Трансилвания в Румъния е сред най-интересните за посещение места целогодишно, но през декември е и удивителна коледна дестинация. Пищен базар с дългогодишни традиции се провежда в Брашов, намиращ се на 257 км от Русе.
Тази година той отвори врати още на 30 ноември и ще краси центъра на града до 8 януари. Името на фестивала е "Град от приказките" и напълно подхожда на атмосферата, която организаторите създават. Базарът се простира на огромна площ в стария център на града. Емблематичен е с рекордно големите живи елхи, които всяка година го правят забележителна коледна атракция, заедно с наистина щедрата украса.
Музикалната програма е богата и разнообразна, а на коледния базар в Брашов много хора избират да посрещнат и новогодишната нощ под звездите и блясъка на лампичките, тъй като по традиция се организират специални DJ партита и други вълнуващи изненади.
Букурещ, Румъния
Коледният базар в румънската столица е може би най-близкият до България и същевременно един от най-хубавите в Европа. Интересното там е, че градът е откупил част от украсата на Париж, ползвана в предходни години, и тя наистина си заслужава да бъде видяна на живо.
Букурещ е едва на 80 км от Русе и се стига до там за час с автомобил от България. Самият базар е разположен точно срещу сградата на парламента, която е втората по големина административна сграда в целия свят след Пентагона в Щатите.
Площадът се изпълва с над 60 коледни къщички, въртележки, огромна елха, няколко сцени, пейки и масички, шатри, сергии с украси, сувенири и подаръци. Тази година базарът работи от 1 до 30 декември. Който го посети, задължително трябва да опита мамалига, гофрети и греяно вино и да присъства на запалването на елхата, защото тя е обградена от стотици светещи в небето гирлянди, които правят изживяването магично.
Нови Сад, Сърбия
Нови Сад е колоритен и пленителен град в Сърбия, където се провежда един от най-големите коледни базари на Балканите. Трябва да се има предвид, че сърбите празнуват Бъдни вечер на 6 януари, а Коледа на 7 януари, така че ако у нас кулминацията на коледните празненства е 25 декември, там настроението продължава още по-дълго.
Базарът "Зимзоленд" отвори врати на 21 ноември. Той се провежда на Площада на свободата, който се намира срещу катедралата в Нови Сад. Украсата от година на година става все по-впечатляваща, а характерни за там са падащите от небето лампички.
Малчуганите ще останат доволни от посещението там, защото за тях винаги се организират пленителни забави. Не минава Коледа без Ледена гора, зимна пързалка, много въртележки, музикални концерти и, разбира се, срещи с белобрадия старец.
Едва ли Дядо Коледа ще представлява интерес за родителите, но пък павилиончетата с типично сръбски месни деликатеси - със сигурност. Запазена марка на базара в Нови Сад е и дегустацията на различни вина, местно производство.
БЪЛГАРСКИ АЛТЕРНАТИВИ
Дори и нашата страна сама по себе си предлага възможност за празничен тур из коледните базари. Само в София има панаирни градчета на десет различни места. В центъра, освен традиционният немски коледен базар до Народния театър "Иван Вазов", такива има още на площад "Славейков", на ул. "Съборна" и зад НДК.
Извън центъра Столичната община организира коледни базари на Женския пазар, на пазара при Римската стена, в парк "Възраждане", в Северен парк, при парк "Герена" и в Нови Искър.
Във Варна увеселителният парк е разположен на традиционната си локация пред Морската гара и предлага различни атракции като блъскащи колички, високо над 30 метра виенско колело, стрелбища, много аркадни игри за големи и малки, екстремни съоръжения. През зимния период ще може да се посети и емблематичната ледена пързалка.
В Пловдив коледен базар "Капана" събира 101 изложители, които ще вземат участие с дрехи, книги, детски ръчно правени играчки, коледни украси, занаятчийски храни и напитки, картини, керамични изделия, дърворезби, лампи, свещи, козметика. Ще има и благотворителни каузи, в които посетителите ще могат да се включат.
Свои празнични градчета отвориха също Русе, Добрич, Смолян, Троян, Трявна.