Медия без
политическа реклама

Здравословен живот

8 грешки при миенето на зъбите

Не хващайте четката веднага след ядене, съветват специалистите

24 Юни 2022
Pixabay

Миенето на зъбите е едно от уменията, които придобиваме в най-ранно детство. Това обаче съвсем не означава, че е толкова просто и грешките са невъзможни. Напротив - неправилната хигиена на устата може да доведе до всякакви проблеми и усложнения. Стоматолози обясняват кои са най-често допусканите грешки при това ежедневно задължение на сайта на Американската дентална асоциация.

 

1. Не сменяте достатъчно редовно четката си за зъби

Според специалистите човек трябва да сменя четката си за зъби на всеки 3-4 месеца. Лесно ще го запомните, като си кажете, че всеки нов сезон имате нужда от нова четка. Понякога смяната се налага и по-начесто - следете за това по състоянието на четката. Ако е разнищена, а цветът е избелял, значи не можете да очаквате много от нея.

 

2. Не миете зъбите достатъчно дълго

Да, да, всички знаем от малки - 2 минути. Само че дали го спазвате? Вероятно не съвсем - според едно изследване човек средно прекарва 45 секунди в тази процедура. Зъбите трябва да се четкат в продължение на пълни две минути два пъти на ден. Ако не успявате да се удържите, включете си таймер.

 

3. Натискате четката прекалено силно

Силата не компенсира липсата на усърдие с времето. Бъдете внимателни към зъбите си. Човек инстинктивно натиска с усещане, че така ще обере по-пълно остатъците от храна и бактериите, които ги обичат, само че зъбите ви се нуждаят само от нежно четкане. Натискането може да нарани венците.

 

4. Миете зъбите веднага след ядене

Ако почувствате нужда да си измиете зъбите веднага след ядене или пиене, спрете се и изчакайте поне 60 минути. Особено ако сте яли нещо кисело като лимон, грейпфрут или пък сте пили сода. Междувременно можете да пиете вода или да дъвчите дъвка (без захар), докато чакате да мине време.

Често разпространена грешка е сутрин първо да се закусва, а след това да се мият зъбите. Според специалисти правилно е зъбите да се мият преди ядене. "След ядене зъбният емайл е по-податлив на увреждане с четката, тъй като е под въздействието на различните вещества от храната", обясняват стоматолози.

 

5. Съхранявате четката си неправилно

Четката за зъби не бива да е затворена и най-добре е да стои изправена в чашка или стойка и на открито. Не я дръжте в затворен контейнер и не слагайте капачетата, с които често се продават четките - те са само за пътуване. Затворените пространства са идеална среда за избуяване на бактерии.

 

6. Използване на прекомерно твърда четка

С каква твърдост да бъде четката за зъби обикновено трябва да каже стоматологът. Но при всички положения е по-добре да е мека, а не прекалено твърда.

 

7. Миете зъбите си с неправилна техника

Много хора не познават правилната техника за миене на зъби. Четката трябва да е под 45 градуса наклон спрямо венците. Движи се напред-назад с къси движения по зъба, след което преминава на следващия. Последователно се почистват външните страни, вътрешните и дъвкателната повърхност. Накрая, за да почистите задната част на предните зъби, минете с вертикална четка нагоре-надолу няколко пъти.

 

8. Не използвате правилната четка

На пазара има много видове четки - обикновени, електрически, а вече и ултразвукови. Опитайте какво ви върши най-добра работа. Електрическата четка например се смята за по-добра от обикновената в отстраняването на плаката. Каквото и да експериментирате обаче, имайте предвид, че добре почистените зъби зависят не от четката, а от този, който я ползва.

 

ЧЕТКАТА НЕ СТИГА

Използвайте интердентални четки, за да почистите междузъбното пространство от плаката. Интерденталните четки доскоро не бяха толкова популярни, но в последните години излизат на преден план в съветите на стоматолозите, особено след противоречиви изследвания за ползата от конеца за зъби. Така или иначе е ясно, че четката за зъби не стига, за да се поддържа добра хигиена на зъбите, тъй като тя не успява да почисти междузъбните пространства. Конецът е подходящ за фронталните зъби, но не и за страничните. Интердентална четка трябва да се ползва веднъж на ден при вечерното миене на зъбите.

 

КАКВА ДА Е ПАСТАТА

Подходящата паста за зъби, разбира се, се открива с пробване на различни видове и внимателно изследване на етикета. Най-важният елемент от нея обаче е флуоридът, тъй като той пази зъбите от кариес. За флуора ще срещнете полярни мнения - противниците му водят война срещу добавянето му в питейната вода, стоматолозите казват, че без него зъбите страдат. На пазара има вече и паста без флуорид, както и различни пасти от натурални продукти.

В избора си трябва да се водите от няколко правила. Колкото повече пяна прави една паста, толкова по-вредна е за зъбите ви, тъй като пенещото се вещество всъщност е вредният натриев лаурил сулфат (SLS). Ако видите, че по зъбите ви се появяват бели петна, това значи флуоридът е в излишък и трябва да смените пастата. Не се заблуждавайте от обещанието за калций - ако не е калциев глицерофосфат, а е под формата на калциев карбонат, той не се разтваря и не може по никакъв начин да помогне на зъбите.

Евтините пасти съдържат груби абразивни елементи, които разрушават емайла - същият калциев карбонат, иначе казано тебешир. Антибактериалните са обещаващи, но съдържат триклозан и други подобни, а те наред с вредните унищожават и полезните бактерии. Избелващите пасти постигат ефект често за сметка здравината на емайла. Въобще - придържайте се към основното, защото всяко допълнително обещание означава още вредни съставки.

Внимавайте кой стои зад съветите, с които е пълен интернет. В много сайтове ще прочетете, че на тубата има маркировка за нивото на вредни съставки (малките квадратчета накрая в червено, синьо, зелено и черно). Според "Арома" обаче това са градски легенди, а квадратчетата служат на машините в производството и не указват нищо