Разпространението на маймунската шарка (monkeypox или mpox) излиза извън контрол и затова бе обявена извънредна здравна ситуация за цяла Африка.
"Обявявам с тежко сърце, но с непоколебим ангажимент към нашия народ, към нашите африкански граждани, че определяме mpox за извънредна ситуация в областта на общественото здраве, свързана със сигурността на континента", заяви Жан Касея, ръководител на Африканските центрове за контрол и превенция на заболяванията.
До момента маймунската шарка се разпространяваше основно в ДР Конго, но вече са регистрирани случаи и в други държави. През миналата седмица ръководителят на Световната здравна организация (СЗО) Тедрос Адханом Гебрейесус свика спешна среща на международни експерти заради ситуацията в Африка.
Mpox е инфекциозно заболяване, причинено от вирус, предаван на хората от заразени животни, който може да се предаде и от човек на човек при близък физически контакт. За първи път е открито при хора през 1970 г. в ДР Конго, като причинява треска, мускулни болки и големи циреи по кожата. През май 2022 г. инфекциите с mpox рязко нараснаха в световен мащаб, като тогава засегнаха предимно хомосексуални и бисексуални мъже.
Епидемията накара СЗО да обяви международна извънредна ситуация за общественото здраве (PHEIC), която продължи от юли 2022 г. до май 2023 г.
От септември 2023 г. насам в ДР Конго рязко се разраства друг щам на mpox - Clade Ib. В тази държава от началото на 2023 г. има 7 000 случая на заболяването, от които над 1100 фатални. През юли стана ясно, че само за 2024 г. са регистрирани над 11 000 заразявания и 445 смъртни случая, като най-засегнати са децата. Междувременно случаите са увеличиха, а заразата се разпространи в съседните държави.
През миналата седмица правителството на САЩ обяви, че ще осигури 10 милиона долара на ДР Конго за здравна помощ и 50 000 ваксини срещу маймунска шарка в опит за овладяване на ситуацията.