Медия без
политическа реклама

Фондация осигури безплатни тестове за рак на дебелото черво

Програмата за скрининг обхваща лица от 50 до 74 години и се провежда от 28 март до 30 юни 2024 г.

28 Март 2024
ЕПА/БГНЕС

Фондация "Лъчезар Цоцорков" обяви от днес инициатива за безплатно тестване "Заедно срещу рака на дебелото черво". Над 300 лаборатории в цялата страна предлагат безплатен тест за скрити (т.нар. окултни) кръвоизливи, който се използва за откриване на кръв в изпражненията. Програмата за скрининг обхваща лица от 50 до 74 години и се провежда от 28 март до 30 юни 2024 г. НЗОК поема тези тестове само при рискови фактори, въпреки че този вид рак е от висока социална значимост - втората най-честа причина за смърт от злокачествено заболяване у нас е.

Кръвта в изпражненията може да бъде симптом за различни заболявания, включително и рак на дебелото черво. Тестването е безболезнено и бързо - след предаване на фекална проба в лабораторията, до ден стават ясни и резултатите. При положителен резултат е препоръчително да се направи консултация с лекар, който да прецени необходимостта от прилагането на други изследвания, обясняват инициаторите на програмата.

Скринингът и ранната диагностика на рака на дебелото черво (колоректален карцином) могат да предотвратят заболяването, да овладеят развитието му и да спасят човешки живот. България е единствената държава в ЕС, в която се отчита увеличаване на смъртността от рак. Заболяването е разпространено и сред двата пола - статистиката го нарежда като втори по честота при жените и трети по честота при мъжете, пишат от фондацията на специалния сайт за инициативата testvai.bg.

В началото колоректалният рак може да бъде напълно безсимптомен. Проявяването на симптоматика обикновено се случва едва в късен стадий на болестта, когато шансът за напълно излекуване е много малък. При някои хора все пак се наблюдават оплаквания, но те могат да бъдат разнообразни и неспецифични – подуване на корема, болки или неразположения. Други често срещани симптоми са загубата на телесно тегло, лесна уморяемост и намалена работоспособност, както и примеси на кръв в изпражненията, и рязка промяна в навиците на изхождане.

Има и рискови фактори, за които трябва да сме информирани. Те могат да бъдат както наследствени, така и да са свързани с навиците и начина ни на живот. В конкретния случай, за превенция на заболяването се препоръчва ограничаването на алкохола, тютюнопушенето и консумацията на червени и преработени меса. Профилактиката включва редовна физическа активност, консумация на храни, съдържащи фибри, на плодове и зеленчуци.

Ракът на дебелото черво е едно от онкологичните заболявания, при които възможно най-ранното откриване е ключово за успешното лечение. Открит в по-ранен стадий, този вид рак е по-лесно лечим и с по-добра прогноза. Ето защо, един от съществените методи за ефективно предотвратяването му са ежегодните скринингови изследвания за хората, навършили 50-годишна възраст, дори и да не изпитват симптоми.

Пълен списък на лабораториите, които участват в програмата за безплатни тестове, можете да видите тук. Информация можете да получите на сайта и на телефон 0800 202 80. В аптеките Sopharmacy пък можете да се снабдите безплатно с комплект за тестване.

Въпреки че започващата днес програма се отнася до хора на 50 и повече години, ракът на дебелото черво засяга все повече млади хора и за това усилено се говори в последните дни покрай лечението на принцесата на Уелс Катрин. Катрин в момента се лекува с превантивна химиотерапия, след като коремна операция през януари е установила наличие на рак. Тя предпочита да не оповестява какъв точно рак има, но заради младата й възраст - 42 г., специалистите обърнаха внимание на подмладяващите се онкологични проблеми, като сред тях именно ракът на дебелото черво е сред най-разпространените.

 

Последвайте ни и в google news бутон