- Г-н Георгиев, в събота ще участвате в благотворителен маратон - Fun Run Kids 2020 - Да тичаш с кауза. Каква е идеята?
Това е едно изключително събитие и много се радвам, че ще участвам. Подкрепям активния начин на живот и участвам в доста подобни събития. Специално за този маратон в Плевен винаги сме искали да го осъществим и с помощта от нашите приятели то вече е факт. Идеята е да се съберат деца, да потичат, да се запознаят, да поиграят. И да създадем един навик, да положим традиция и от другата година, например, да има повече детски бягания и спортни събития.
По време на спортния празник в събота ще направим заедно с Криси Колева (влогърка) от "Вкъщи с Криси" и интересни игри за децата.
- Какви?
- Ще започнем със забележителностите на Плевен. След това ще организираме една игра за правилното хранене и други интересни забавления. Искаме да привлечем вниманието на подрастващите и да положим основите за по-нататъшни подобни събития. Искаме и да приобщим хора с различни възможности. Опитваме се да покажем, че сме заедно в едно такова предизвикателство.
Правим събитие, което е отворено за абсолютно всеки - дете, което е с увреждане и е на количка, или с други проблеми.
- Колко участници са се записали за участие?
- Още нямаме обобщена информация, но има доста желаещи. Още от сутринта ще започнат няколко кроса - разделени са в зависимост от възрастовата група. Има и бягане за най-малките, в което могат да се включат и техните родители. Междувременно ще има и ансамбъл, както и песни и танци. Ще бъде една хубава събота в Плевен. Надяваме се и времето да е с нас.
- Вие сте едно от лицата на подобен тип кампании. Какво ви мотивира?
- Искам децата да се чувстват комфортно и да са активни. Когато младежите не са активни, се пораждат толкова много проблеми. Моята идея е да говорим и да им показваме активния начин на живот, да свикнат с мисълта, че принадлежността към нещо е много важна.
- Миналата събота и неделя отново участвахте в предизвикателство - теглехте с часове в дъжда огромен джип.
- Тази благотворителна кампания беше свързана с психичното здраве на хората. Исках да помогна на организации, които се занимават с подобни проблеми, защото знаете колко тежки бяха последните месеци не само за българите, но и за целия свят. Имам предвид коронакризата. Много хора не знаеха как да реагират на нея. И при това събитие имаше различни спортове, които да насърчат активността - ръгби, каскадьори дойдоха, кондиционни тренировки и пр.
- Казвате предизвикателството "коронавирус". Освен на психиката, отрази ли ни се и физически - бяхме затворени доста време?
- На някои хора им се отрази и физически. Не всеки искаше да излиза навън и да се упражнява. На мен не ми се промени живота. Тичах, вкъщи правех тренировки. Свикнал съм в различни условия да спортувам. И психически съм имал доста екстремни натоварвания. Да се затворя вкъщи не е нещото, което може да ме обърне. По-скоро е възможност да науча нещо ново. Включих се в различни курсове, научих различни неща, четох повече.
"Благодарен" съм, че можех да правя различни дейности, за които преди не намирах време.
Човек може да извлече ползи и от кризата. Така гледам на всичко. Няма добри и лоши неща. При мен има възможности. Ако хората приемат всичко така в живота си, ще е много по-лесно.
----
- Г-жо Караджова, вие сте съорганизатор на маратона в събота в Плевен. Какво сте предвидили за него?
- Да, "Светът на Мария" е един от организаторите, защото събитието е насочено към интеграция на хора с увреждания към спорта. Ние вярваме, че спортът е много важен за хората с интелектуални затруднения, защото помага те да координират по-добре движенията си, защото им помага да имат дневен ред. Самото участие и активността им, а и печеленето на награди за тях е много важно. Защото обичайно ежедневието им е сиво. Много от хората все още стоят по домовете си и нямат места, които да посещават през деня.
В нашия дневен център вече имаме опит как спортът се отразява върху живота на хората със затруднения. Имаме четирима от души, които участват в "Спешъл Олимпик", имаме златни медали по конна езда, по плуване. Миналата година наши хора пътуваха и до Дубай на тези игри. Ние виждаме как се променя животът им и вярваме, че да може човек с интелектуални затруднения да спортува активно, да е във форма като възрастен, трябва да започне от детска възраст. Това е основната ни мотивация да се включим във Fun Run Kids 2020 и се надяваме то да е ежегодно събитие. Защото децата със специални нужди е добре да започват да спортуват от рано заедно със своите връстници.
Очакваме деца, които нямат специални образователни потребности, заедно със своите връстници, които имат, да тичат ръка за ръка.
- Какви са предизвикателствата около организирането на подобни събития?
- В конкретния случай нямахме особени трудности, защото всички организации, които са ангажирани в събитието, имат доста опит. Част от нас работят с деца и възрастни с интелектуални затруднения. Един от участниците ни е фондация "Аутизъм", които имат детска градина и друг център за деца аутисти в Плевен. Общината в града застана зад инициативата ни, финансира част от дейностите и привлече участници от училищата.
Истинското предизвикателство е да убедим всички - родители и учители, всички хора на събитието, че е много важно децата, които имат затруднения, да бъдат включени в спорта. Кой колкото може и както може. И да е наравно с другите деца.
Живот и здраве догодина инициативата Fun Run Kids ще е в София.