Проблемите в здравеопазването доведоха до нова серия нападки, отправени този път от съсловната организация на лекарите към фармацевтите. Повод за това станаха новите правила за отпускане на частично или напълно заплащани от здравната каса лекарства, по които аптеките ще работят от 1 април. Действащият сега тримесечен анекс към договора с касата изтича на 31 март.
Вчера от Българския фармацевтичен съюз сигнализираха, че достъпът на пациенти до заплащани от НЗОК продукти може да бъде преустановен от тази дата заради две условия на НЗОК - аптеките задължително да изпълняват цялата рецепта, а не част от нея, и да подават данни за верификацията на лекарства към касата. Според тях в условия на недостиг на лекарства се създава императивната невъзможност да се получат поне тези, които са налични, освен това настояват да имат право да изписват по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта медикаменти.
Днес от Българския лекарски съюз подкрепиха касата, заявявайки, че "пациентите не трябва да се превръщат в заложници на чужди интереси, маскирани зад паравана на добрата фармацевтична грижа". "За пореден път сме свидетели как БФС всява паника сред обществото, възползвайки се от монополното си положение, злоупотребявайки с толкова чувствителна тема – здравето. И зад това прозира нежеланието да бъде осъществен ефективен контрол при отпускането на медикаменти, покривани от НЗОК", смятат медиците.
Относно твърдението на фармацевтите, че "част от предложените от НЗОК промени ограничават значително правото на достъп на пациентите до лекарствени продукти, заплащани напълно или частично от НЗОК, като ги задължават да получат продукти, които те не желаят", медиците заявяват, че въпросът за т.нар. желание на пациента се решава единствено и само в кабинета на лекаря. "Там се обсъжда терапията на пациента, там е мястото, където той изразява своята воля, своето съгласие или несъгласие с назначеното лечение. В последствие, в аптеката, магистър-фармацевтът е длъжен да изпълни предписаното от лекаря. Желанието на БФС да се позволи отпускането на по-малко количество от предписаните от лекаря в електронната рецепта лекарства по Каса, може да компрометира лечебния процес", казват лекарите.
Във връзка с подаването от аптеките на данни за верификацията от БЛС припомнят, че през последните седмици журналистически разследвания са разкрили недобри практики у нас, свързани с отпускането на верифицирани или не верифицирани медикаменти, достигнали без рецепта до пациенти в Западна Европа. "БЛС категорично подкрепя усилията и на МЗ и на НЗОК за прекратяване на тези недобри практики. Апелираме за завишен контрол от страна на всички държавни институции за спазване на задължението за верификация на медикаментите, заплащани изцяло или частично от НЗОК. Задължително е въвеждането на контрол по отпускане и заплащане на лекарствените продукти, чрез подаване от страна на аптеката на верификационните кодове в НЗИС. Така ще се гарантира проследимостта при отпускането на лекарства до конкретния пациент и ще се предотвратят евентуални злоупотреби", казват от съсловната организация на лекарите.
Оттам стигат и по-далеч и отправят провокативно предложение: "Фармацевтичните услуги са едни от малкото прехвърлени изцяло в частния сектор. БЛС пита: не е ли редно да помислим за необходимостта от създаването на обществени аптеки, било то общински или държавни?", питат те.