Медия без
политическа реклама

МЗ разпореди временни противоепидемични мерки срещу коклюш

Регистрираните случаи към момента са 843

08 Май 2024
Pexels

От утре до края на юли месец на територията на България се въвеждат временни протиовепидемични мерки срещу разпространението на болестта коклюш. Служебният министър на здавеопазването Галя Кондева подписа днес заповедта за въвеждане на мерките, които предвиждат засилен контрол в градини и училища, по-достъпна диагностика, превантивни мерки при бременни и пеленачета. Към момента регистрираните случаи на болестта са 843. 

За бременните жени между 27 и 36 гестационна седмица включително като противоепидемична мярка МЗ препоръчва имунизация. Имунизацията ще е доброволна, еднократна и безплатна и ще се извършват в РЗИ-тата и посочени от тях болници. Информация за имунизациите, работно време и т.н. ще има на сайтовете на здравните инспекции. 

При установен случай на коклюш РЗИ-тата ще извършват епидемично проучване и ще предписват мерки по отношение на болния, контактните му и външната среда. Ако такива случаи се установят в детски градини или училища, ръководствата следва да подобрят хигиенните мерки като проветряване, влажно почистване и др. Ще се провежда ежедневен скрининг при пропускане на децата и учениците за наличие на хрема, кашлица, обрив и други, като децата с тези симптоми няма да бъдат допускани и ще се връщат след представена бележка, че не са заразно болни. 

РЗИ-ата във Варна, Плевен, Пловдив, Стара Загора и Столична  ще организират лабораторна диагностика. На тях ще могат да се пращат проби от други населени места, проби ще се пращат и на Националния център по заразни и паразитни болести. РЗИ-тата следва да информират и всички лечебни заведения и джипитата за възможността за поставяне на задължителната ваксина срещу коклюш като шесткомпонентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш, полиомиелит, хепатит Б и хемофилус инфлуенце тип Б, както и на задължителна планова имунизация срещу пневмококи с 10-валентна конюгирана пневмококова ваксина от навършена 6-седмична възраст. Промените, които позволиха тази по-ранна имунизация, вече са обнародвани в Държавен вестник, обяви пред журналисти министър Кондева. 

Всички общопрактикуващи лекари да направят преглед на имунизационния статус на децата от пациентския си списък, подлежащи на имунизация и реимунизация срещу коклюш и да предприемат действия за своевременното им имунизиране при достигане на съответната възраст и без необосновано отлагане, пише още в заповедта. 

 

 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

коклюш