Медия без
политическа реклама

Кунчев ще поиска да се обяви епидемия от коклюш

Целта е да се изтегли първата имунизация на бебетата за по-рано

23 Апр. 2024
Доц. Ангел Кунчев
Илияна Кирилова
Доц. Ангел Кунчев

До края на седмицата ще предложа на министъра на здравеопазването в служебния кабинет д-р Галя Кондева да обяви епидемия от коклюш. Това каза пред журналисти главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев, предава БТА.

Целта на обявяването на епидемията е да може да се издаде и заповед на министъра, чрез която да започне ваксинирането на новородените по-рано, а не както досега – след навършване на двумесечна възраст. По този начин ваксинирането на бебетата ще може да се извършва и на възраст месец и половина, каза Кунчев. По-рано служебният здравен министър коментира, че засега няма основания за обявяване на епидемия. Просветният министър също Галин Цоков също обяви, че няма драми в училищата и не се налага да се въвеждат маски или дистанционно обучение. Имунизационният календар обаче може да се променя от министъра на здравеопазването само при извънредна епидемична обстановка, според закона за здравето.

По-рано днес пред парламентарната комисия по здравеопазването министър Кондева съобщи, че в склада на Министерството на здравеопазване има достатъчно ваксини срещу коклюш за деца на възраст от два месеца до две години, които са най-уязвими от заболяването.

От началото на годината са регистрирани общо 314 случая, положителни за коклюш, като заболяването поставя в риск новородени през първата година от раждането им. Най-голямо е разпространението в град София – 214 случая. 

Утре се очакват препоръките от Националния експертен съвет по имунизации по повод предложението първото имунизиране на бебета срещу коклюш да се извършва при навършване на месец и половина след раждането. По думите му ваксината срещу коклюш се прилага по този начин и в други европейски държави. Ако бременната жена се ваксинира срещу коклюш, ще предаде антитела на бебето, каза още той.

Заразяването с коклюш ще засегне хиляди деца, прогнозира доц. Кунчев. Коклюшът е познато заболяване, смъртността се движи в рамките на 1-2%, но при сегашната ситуация големият риск е за малките деца, добави той. По думите му "страшното е за децата до едногодишна възраст, особено за бебета, които не са навършили двумесечна възраст. Усилията трябва да бъдат насочени към бебетата". Предстоящата ваканция би намалила разпространението на болестта, каза още главният здравен инспектор. Експертът посочи, че 60% от всички болни от коклюш в Европа са имунизирани. Особеност на тази ваксина е, че при нея имунитетът отслабва след време. Това не означава обаче, че ваксината е излишна, напротив - ваксинираните преминават през болестта много по-леко в сравнение с неимунизираните хора.

 

Припомняме какви са симптомите и какво още трябва да знаем за заразното заболяване, известно като "100-дневната кашлица":

Коклюшът, познат и като магарешка кашлица, е остра респираторна инфекция, което протича с характерна конвулсивна кашлица. Ако тази кашлица не минава повече от седмица-две и се поддава трудно на лечение, това е достатъчно основание да мислим за коклюш и да предприемем изследване, каза тези дни доц. Кунчев.

Иимунизационното покритие срещу това заболяване в страната е добро. Заболяването е с циклично протичане и пиково през 3-5 години, дори и в държави с високо ваксинално покритие. В България изпълнението на имунизационния календар стига до 92%.

Причинителите на коклюш се отделят с пръски и капчици секрет от ларинкса, трахеята и бронхите, които при дишане, кашляне и говор попадат във въздуха. Заболяването често се предава на малки деца в домакинството/семейството от по-големи братя/сестри или от други възрастни членове.

Инкубационният период е средно 7-10 дни. В началото на заболяването болният е с прояви на лека до умерено висока температура, хрема и кашлица, която прераства в типична пароксизмална спастична (магарешка) кашлица. Оздравяване настъпва за около 4-6 седмици.

Най-честите усложнения засягат дихателните пътища и централната нервна система.

Възможно е развитието на пневмония, която в зависимост от своята тежест може да е причина и за летален изход.

При тежки форми на коклюш се наблюдава промяна в съзнанието и гърчове, които са в резултат от нарушено снабдяване с кислород и мозъчни кръвоизливи и могат да доведат до постоянна мозъчна увреда и дори до смърт.

 

Припомняме и имунизационната схема от задължителния календар:

Имунизации срещу заболяването се прилагат още от първата година след раждането (Hexacima), които продължават като реимунизации през втората година (Pentaxim), през годината, в която се навършват 6 години (Tetraxim) и през годината, в която се навършват 12 години (Boostrix).

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

коклюш