Медия без
политическа реклама

Пералнята е развъдник на бактерии. Но дали е опасно?

Новите модели перат на по-ниска температура, която не убива микробите

18 Окт. 2019
Pixabay

Днешните енергийно ефективни перални машини може би не елиминират бактериите напълно, за разлика от по-старите и не толкова енергоспестяващи модели. Откритието идва, след като резистентен на много лекарства патоген е открит върху дрешки на новородени бебета в неонатологично отделение в детска болница в Германия, въпреки че са взети обичайните предпазни мерки срещу подобни супербактерии. Разследването откри, че потенциалната опасност е в пералното помещение на болницата. Там инспекторите намират предназначени за домашна употреба перални вместо обичайните за болниците индустриални перални на висока температура. За радост новородените са били само изложени на резистентната на антибиотици Клебсиела окситока, но не са се заразили, отбелязват авторите на доклад по случая.

 

Какво има в пералнята?

Случаят повдига въпроса - ако проблемът е в битовите перални, трябва ли потребителите да се притесняват от опасни бактерии у дома? Отговорът не е еднозначен. "Случаят е с пералня в болница, затова и машината се очаква да е в досег с бактерии, които виреят в болнична среда", казва д-р Амеш Адалиа, преподавател в центъра за здравна сигурност на болница "Джон Хопкинс". "Тази бактерия е резистентна на антибиотици и може да причини тежки инфекции, но за целта е нужен и податлив гостоприемник. Много хора може да са изложени на резистентни на медикаменти бактерии, дори на цели колонии, и пак да не се разболяват - както е например с хората, които работят в лечебните заведения", допълва той.

Но за да пестят енергия, днешните енергийноефективни перални перат дрехите на ниска температура - под 60 градуса по Целзий. Това означава, че повече бактерии оцеляват при прането, отбелязва Рикарда Шмитхаузен, водещ автор в проучването и старши лекар в Института по хигиена и обществено здраве в офиса на Световната здравна организация в университета в Бон, Германия. По-конкретно открити са бактерии в гумените покрития на вратите на пералните, които "запечатват" машината, докато работи. Оттам бактериите се разпространяват при цикъла на изплакване, когато пералнята не се нагрява.

 

Опасностите са малко, но все пак...

Така или иначе повечето бактерии са безобидни или дори полезни. "Ако се пере с хладка или топла вода и с кратки цикли на центрофугата, някои микроби ще останат по дрехите и чаршафите, но вероятността в домашните перални да има опасни, резистентни на антибиотици бактерии, които да причинят заболяване, е много малка", смята д-р Брус Хирш, специалист по инфекциозни болести в университетската болница Норт Шор в щата Ню Йорк. "Всички постоянно срещаме бактерии, без да се разболеем. Историята с неонатологичното отделение показва, че ако в домакинството има някой, който наскоро е лежал в болница, особено ако е било за дълго, то значи трябва да се пере с гореща вода и с удължен цикъл на сушене", обяснява той.

"Това е все по-голямо предизвикателство за хигиената, тъй като много хора се грижат за болните си близки", отбелязва д-р Мартин Екснер, директор на Института по хигиена и обществено здраве в офиса на СЗО в Бон, където е проведено проучването.

 

Пералнята трябва да е чиста

Хората, които живеят с възрастни роднини, новородени или просто искат да се презастраховат, трябва да предприемат някои мерки, за да поддържат пералните и дрехите си безопасни. Бактериите най-често се крият в отделението, където се слагат прахът за пране и омекотителят, в гумените покрития на вратата и в барабана на пералнята. Хората трябва да са особено внимателни с перални, които стоят във влажна среда, тъй като това е идеалната среда за разпространение и растеж на бактерии. А микроби като Ешерихия коли, салмонела и Клебсиела окситока могат да причинят пневмония, кожни инфекции, спазми в стомаха, повръщане и разстройство, особено при хора със слаба имунна система.

Експертите съветват гуменото покритие на врата на пералнята да се почиства с белина. Може също така да се пере пералнята, т.е. да се пуска без дрехи. Това значително намалява наличието на бактерии в нея и може да се прави веднъж месечно, не е нужно пералнята да се почиства след всяко пране. 

Освен това трябва да се сменят програмите според това колко и с какво е замърсено прането. Обичайното пране премахва достатъчно добре замърсявания от пръст и прах. Ако обаче прането е замърсено с кръв или телесни течности, трябва да се пере на поне 70 градуса, и да се сложи и белина или диводороден пероксид, т.е. нещо, което има дезинфекциращи свойства. И, естествено, да не се пренебрегва силата на едно от най-добрите антибактериални средства - слънцето - просто не ползвайте сушилня, а доброто старо въже за простиране.

 

Последвайте ни и в google news бутон