Учени от Калифорнийския университет в Санта Барбара направиха научен пробив и създадоха широкоспектърен антибиотик, който не предизвиква бактериална резистентност. Резултатите от работата са описани в списанието EBioMedicine, предава БГНЕС.
Антимикробната резистентност (AMR) представлява критична заплаха за човешкото здраве и засяга здравето и благосъстоянието на хората в страните с ниски и средни доходи, припомнят от изданието.
NEW
— eBioMedicine – The Lancet Discovery Science (@eBioMedicine) 17 февруари 2023 г.
D Heithoff & coll from @ucsantabarbara
report the discovery of a new #antibiotic
that cured mice infected with bacteria deemed nearly “untreatable” in humans — and resistance to the drug was virtually undetectable.
Read https://t.co/BX5iToKtuM pic.twitter.com/5iL0nWfzwC
Резистентността възниква, когато структурата на бактериите се променя и те успяват преборят с лекарствата, които обикновено ги убиват. Това ограничава възможностите за лечение и се превръща във все по-сериозен световен здравен проблем.
Откриването на новото лекарство е станало случайно: по време на разработването на специална мини електростанция за презареждане на телефони на полето, която се основава на микроби. По-късно възниква идеята за модифициране на тези съединения в потенциални антибиотици.
Първоначално изследователите смятат, че тези химикали може да са токсични за човешките клетки, но един химикал се оказва безопасен. Тази проба успява да унищожи всеки бактериален патоген, който е бил тестван. Уникалността на лекарството се състои в това, че бактериите не развиват резистентност към него, което е основната пречка за създаването на нови антибиотици.
Новото лекарство има и специфичен механизъм на действие. За разлика например от пеницилина, който засяга специфична функция на микробите, иновативният антибиотик засяга много функции едновременно: той разрушава бактериалната мембрана, което води до дезактивиране на патогена. В бъдеще се планират допълнителни проучвания за определяне на безопасността и ефикасността на лекарството при хора, за да се определят всички клинични ползи и рискове.