Медия без
политическа реклама

"Вечен" химикал замърсява питейната вода в Европа

Мащабно изследване е открило трифлуороцетна киселина и в България

Изследвани са проби от водоизточници в 11 европейски държави.
Изследвани са проби от водоизточници в 11 европейски държави.

Питейната вода в Европа е замърсена с химикал, чиято употреба не е регулирана, алармира изследване, проведено от Европейската мрежа за борба с пестицидите.

Става дума за TFA - трифлуороцетна киселина, която се образува при разпадането на т.нар.вечни замърсители, намиращи се в някои пестициди и хладилни агенти.

Изследването, проведено през май, е обхванало 11 европейски държави,  вкл. и България, като са взети проби от реки, езера, вода от чешмата и бутилирана. Анализите са направени от Центъра за технология на водата в Карлсруе. TFA е открита в 34 от 36 проби от чешмяната вода и в 12 от 19 проби минерална или изворна вода.

У нас е изследвана водата, която пият бургазлии. Резултатите показват, че и у нас химикала го има, но поне е "в нормата" -  940 нанограма на литър при допустими 2200 нанограма на литър. Тази информация обаче не е особено успокояваща на фона на данните за всички 11 държави, включени в изследването - средната концентрация на химикала в питейната вода е 740 нанограма на литър, а в бутилираната - 278 нанограма на литър.

Нормата за допустими до 2200 нанограма на литър е въведена от Националния  институт за общественото здраве и околната среда в Нидерландия. Рекордът по замърсяване е поставен в Астрия - една от пробите там показала 4100 нанограма трифлуороцетна киселина в литър питейна вода. Високи концентрации били установени още в Париж (2100 нанограма).

Опасно

Трифлуороцетна киселина не е добре проучена и не е ясно доколко вреди на човешкото здраве. Неправителствени организации настояват, че TFA е опасен за репродуктивната система на човека. Според доклад, основаващ се на изследване на фармацевтичния гигант "Байер", има данни за тежки малформации на зародиша при зайците. 

През 2026 г. в ЕС ще влезе в сила нов "таван" за допустимо наличие на TFA , много по-нисък от сегашните 2200 нанограма на литър. Нормата - до 500 нанограма на литър, ще е за всички "вечни" (тоест неразградими) замърсители от групата  PFAS (пер- и полифлуороалкилови вещества). 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата