Здравният министър проф. Христо Хинков ще предложи забрана за откриване на нови болници у нас, докато не бъде направена нова здравна карта на нуждите от лечебни заведения. Това обяви той пред депутатите от здравната комисия при представяне на управленските си приоритети, съобщи БНТ.
Сред тях е също въвеждането на профилактичен календар за рисковите групи, изнасяне на повече изследвания в извънболничната помощ, изготвяне на критерии за качество на оказаната медицинска помощ. Като важен за решаване проблем проф. Хинков посочи доплащането от страна на пациентите.
Нови болници и сега могат да се разкриват само при доказана нужда за конкретната област. Съществуващите болници обаче намират вратичка да заобиколят това ограничение, като кандидатстват за нови дейности на нов адрес - така през 2021 г. се появи проект за нова болница в Казичене с над 400 легла, която се водеше филиал на плевенска болница от същата частна верига. Този мащабен проект бе получил одобрението на всички институции и почти се стигна до подписване и от служебния здравен министър Стойчо Кацаров, но фактът, че това се случваше в последните му дни на поста осуети финализирането на процедурата.
Миналата година у нас болниците остават константна величина, но се увеличават леглата, показа тези дни статистика на НСИ. В края на 2022 г. в страната функционират 341 заведения за болнична помощ с 54 707 легла, като в сравнение с предходната година броят на заведенията остава непроменен, а леглата в тях се увеличават с 216, или с 0,4%. Всъщност обаче това не означава статично положение - многопрофилните болници са намалели в сравнение с 2021 г. от 182 с 38 418 легла на 179 с 38 144 легла. Болниците за продължително лечение и рехабилитация са се увеличили с една, а рехабилитационните - с три. Продължаваме да имаме само една болница за продължително лечение и тя е със 145 легла. Голям е дефицитът и при хосписите - те даже намаляват от 47 с 1325 легла през 2021 г. на 43 с 1229 легла.