Медия без
политическа реклама

40% от желаещите да станат спасители не могат да плуват добре

01 Юли 2019
архив

Отново са налице традиционните проблеми с липсата на достатъчно спасители по плажовете в България, съобщава в свой репортаж БНТ. Около 40% от желаещите да изкарат курс за водни спасители не могат да покрият норматива, тъй като плувните им умения са недостатъчни, разкрива председателят на Областния съвет на БЧК във Варна Илия Раев.

Според него, колкото и абсурдно да звучи за морски град, това се дължи на липсата на плувна подготовка от най-ранна възраст. Затова областното ръководство на БЧК ще предложи на общината плуването да бъде масово въведено в училищата и университетите.

Към момента във и около Варна има охраняеми 136 басейна и 5 плажа, което е твърде малко. БЧК е готов да съдейства на Областната администрация за безопасността на неохраняемите плажове.

От години един от основните проблеми е и възнаграждението на водните спасители, което е средно 600 лева. БЧК предлага държавата да поеме контрола върху заплащането на спасителите от страна на концесионерите на плажовете, като се правят периодично проверки. Раев успокои, че има достатъчно кадри, с които да се осигури водното спасяване във Варна и региона този сезон.

Преди два дни стана ясно, че десетки плажове са без спасители, особено по Южното Черноморие. Само за Северния плаж в Бургас са необходими 42-ма водни спасители, но пък там няма кандидати заради малкото заплащане.
 

Последвайте ни и в google news бутон

Ключови думи:

плаж, спасители, БЧК

Още по темата