Медия без
политическа реклама

България е на последно място по донорство в ЕС

Над 1100 души чакат за трансплантация

12 Окт. 2019
Илияна Димитрова

Броят на извършваните трансплантации у нас е многократно по-нисък от този в другите европейски страни, показват данни на здравното министерство. Днес светът отбелязва международния ден на донорството.

Регистрите на Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ (ИАМН) показват, че през последните години (2016-2019 г.) в България са направени: 108 трансплантации на бъбрек (80 от трупен донор и 28 от жив донор); 41 на черен дроб (36 от трупен донор и 5 от жив донор); 19 на сърце. По данни на същата агенция през последните 12 години са извършени 177 броя алогенни трансплантации на стволови клетки.

Към настоящия момент (2019 г.) в страната се нуждаят от трансплантация: на бъбрек -1018 болни; на сърце - 47 болни; на черен дроб - 46 болни; на бял дроб - 18 болни. Данните са от проекта на национална програма за насърчаване на донорството в следващите 4 години. В нея се отбелязват редица проблеми с донорството и трансплантациите у нас - недостиг на органи за трансплантация; недостиг на обучени специалисти; недоразвита и зле оборудвана материална база за вземане, съхраняване и присаждане на стволови клетки; липса на достатъчна информираност на българските граждани относно необходимостта от човешка солидарност и насърчаване на донорството и други.

У нас шест болници могат да извършват трансплантации - Университетска болница „Лозенец”, Александровска болница, „Св. Екатерина”, Военномедицинска академия (ВМА) и „Пирогов” – в София, и „Св. Марина” – във Варна. Клетъчни трансплантации се правят в СБАЛОХЗ в София, както и в Национален хематологичен център.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата