Медия без
политическа реклама

150 души се проверяват за хакерската атака

В атаката са инвестирани под 500 лв., смята експерт по киберсигурност

17 Окт. 2022Обновена
Зам.-градският прокурор и говорител на СГП Десислава Петрова.
БГНЕС
Зам.-градският прокурор и говорител на СГП Десислава Петрова.

Разследващите работят по проверка и установяване на около 150 лица, които може да са съпричастни към хакерската атака срещу сайтовете на редица български институции в събота. Работи се по установяване на локацията им. Това каза пред bTV говорителката на Софийската градска прокуратура и зам.-градски прокурор Десислава Петрова.

По думите й няма данни или сигнали тя да продължава и към момента. Данните са за атаката към 14 сайта на министерства, агенции и други институции, посочи Петрова. Сайтът на летище Бургас също временно е бил недостъпен. Няма данни за опити за източване на чувствителна информация.

В неделя зам.-главният прокурор Борислав Сарафов обяви, че вече е установена самоличността на едно лице, което стои зад атаката. Това лице обаче се намира в Русия и Сарафов е скептичен, че ще бъде екстрадирано. Петрова припомни, че има възможност въпросният човек да бъде съден и задочно, ако не бъде предаден от Русия. Магнитогорск беше обявен като местоположението на това лице. "В последствие бяха установени и други места освен Магнитогорск", посочи Петрова. 

Сайтовете на редица министерства и президентството бяха атакувани от хакери днес, като групата зад опита се представя за руската KILLNET. Атаката е била овладяна, а ГДБОП и ДАНС проверяват случая.

Експертът по киберсигурност Ясен Танев пък допусна пред bTV, че е възможно атаката в събота да е била само тест, а истинският удар да предстои, например на 19 октомври, когато ще е първото заседание на 48-ото Народно събрание. Според Танев в хакерската атака от събота са инвестирани под 500 лв.

Според военния експерт проф. Тодор Тагарев, бивш служебен министър на отбраната, атаката е била "дребна и елементарна". Те не са успели да променят сайта, както "Анонимните" например направиха със сайта на Кремъл в началото на войната, припомни той. По думите му едва ли Кремъл има отношение към тази атака. Но веднага, на най-високо равнище - на ниво посланик, България трябва да потърси информация от Русия какво правят руските власти по случая с хакерската атака, както и защо страната беше замесена в атаката срещу Кримския мост.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата