Медия без
политическа реклама

9 септември 1944 г. отново изправи ГЕРБ срещу БСП

Управляващите и опозицията отбелязаха историческата годишнина с взаимни обвинения в преиначаване на историята

09 Септ. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА

76-ата годишнина от събитията на 9 септември 1944 г. отново стана повод за разпри в българския парламент. Управляващите и опозицията отбелязаха историческата дата с взаимни обвинения в преиначаване на историята.

Първи се изказаха по темата от БСП. Социалистите се оплакаха, че „когато легионите на реваншизма се опитаха да превземат учебниците по история, от тях беше изхвърлено всичко за борбата срещу фашизма“. От парламентарната трибуна соцдепутатът Александър Симов сподели спомени на двамата си дядовци за царска България – селска страна без асфалтирани улици, с натурално, а не парично стопанство.

„Когато цяла Европа използва трактори, в България се оре с магарета и волове ... На всичкото отгоре тази държава става съюзник на Хитлер“, каза Симов. По думите му отричането на 9 септември е „отричане на порива за една друга държава“, а случилото се по време на прехода ще кара новите поколения да се връщат към 9 септември, за да „разберат неговите уроци и грешки“.

Това предизвика бурна реакция от страна на ГЕРБ, които отдавна се изживяват като антикомунистическа политическа сила. Депутатът от управляващата партия Тома Биков обяви, че на 9 септември е бил извършен преврат срещу демократичното правителство на България с помощта на съветската армия. Впоследствие властта на Отечествения фронт организира масови репресии, които са последвани от политическо насилие, осъществявано от страна на държавата в продължение на 45 години, описа своята интерпретация на историята Биков.

Българският народ не участва в преврата, който е организиран и осъществен от външнополитически фактори с цел България да бъде преместена в коренно различна цивилизационна и геополитическа сфера“, заяви депутатът от ГЕРБ. И изтъкна, че решението на демократичната опозиция след 1989 г. да прекъсне цикъла на политическото насилие като се откаже от преследвания срещу дейците на бившата БКП е спомогнало за присъединяването на България към ЕС и НАТО.

На практика идентична беше и версията на „Обединени патриоти“ - партньорите на ГЕРБ в управлението. Според патриотите в България не е имало фашистки или националсоциалистически режим, Народният съд не е военновременно възмездие, а политическо отмъщение, а социалистическата модернизация през следващите десетилетия е претърпяла провал. „Възраждането на остарели пропагандни клишета от 40-те и 50-те години е грубо предизвикателство към българската историография“, укори социалистите депутатът от ОП Милен Михов.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата