Медия без
политическа реклама

АГ болница "Шейново" е осъдена за 100 000 лв. за разменените бебета

05 Март 2024Обновена
Pixabay

Година след като стана ясно, че две новородени бебета са били разменени и са изписани с грешни майки при напускането на софийската АГ болница "Шейново", първата инстанция се произнесе по едно от двете дела, заведени от родителите на децата. Искът на семейството беше за общо 300 000 лв. Съдия Стефан Шекерджийски от Софийския градски съд обаче им присъжда 100 000 лв.

Болницата е осъдена да плати 60 000 лева на З. С. Ш. - майка на едно от разменените момиченца. З. Ш. настояваше да получи 120 000 лв. обезщетение. На бащата на разменените бебета са присъдени 40 000 лв. (Той също настояваше за 120 000 лв.)

Изцяло са отхвърлени исковете от по 30 000 лв. на сестрата и дядото на размененото бебе. "Обезщетението следва да се съизмери, доколкото е възможно, с негативните изживявания на ищците, а не да санкционира болничното заведение", казва съдия Шекерджийски.

Решението на градския съд не е окончателно и може да се атакува и от двете страни пред Софийския апелативен съд.

Срещу болницата на първа инстанция остава висящо и делото, заведено от семейството на другото бебе. То е насрочено за 28 март.

"Единствената останала логически възможност е да е допусната (най-вероятно) неволна грешка от служител, който в рамките на 3-те дана (в които двете бебета са в болницата) е сложил едното дете в грешно креватче, докато другото също е било извадено, като така е предопределил и последваща грешка; или ако децата са били разменени при изписването им. На първото семейство, което е напуснало болницата, е дадено грешна дете, тъй като не е положена необходимата за това грижа, а тя следва да е много висока", пише съдът. И припомня, че висш интерес на детето, негово право и задължение е да живее съвместно с родителите си, а когато те са разделени - поне с единия от тях.

"Според съда не може да се изисква от родилка да запомни детето си, показано ѝ по време на операция (Ш. е родила чрез цезарово сечение). Г-жа Ш. няма задължения в този момент, а и за един известен последващ период, да полага каквато и да е грижа. В този времеви отрязък тя е на границата на дееспособността", допълва съдията. Обръща се обаче внимание, че родителите отказват да посетят психолог, който да им помогне да преживеят травмата от размяната на бебетата.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата