Едно от двете дела за 300 000 лв. обезщетение, заведени от семействата на разменените бебета в столичната АГ болница "Шейново", тръгна днес при закрити врати в Софийския градски съд.
За размяната на бебетата се разбра в края на миналата година. 2 месеца след раждането една от майките се усъмнила, че отглежда чуждо дете и направила ДНК тест, който го потвърдил. От това започна и разплитането на историята. През януари бебета бяха върнати на биологичните им родители без съдебни процедури, но двете семейства поискаха по 300 000 лева за причинени неимуществени вреди. Болницата отказа да ги плати без съд и така бяха заведени двете дела.
Днес съдия Стефан Шекерджийски уважи искането на ищците процесът да се гледа при закрити врати, тъй като засяга личния им живот. Въпреки опасенията, че личният живот на семейството ще бъде засегнат в открит процес, майката даде обширно интервю за Нова тв, излъчено непосредствено преди заседанието, в което разказа колко трудно е преживяла случилото се, как то още ѝ влияе и помоли да бъде оставена анонимна, да не бъде безпокоена от тв продуценти и журналисти.
Адвокат по делото, което тръгна днес, е Стоян Стойков. Той подаде иск от името на родителите, сестрата и дядото на размененото бебе, които са потърпевши от грешката на болницата. След заседанието той коментира, че една от акушерките, работила само няколко дни за "Шейново", включително и в деня на изписването, не е била призована като свидетел. "Факт е, че липсва една от акушерките, която би трябвало да е тук и тя не е повикана от АГ "Шейново". Акушерка, която е постъпила на 09.09.2022 г., била е на смяна на 13.09.2022 г. по време на раждането и на 16.09.2022 г., напуска работа", посочва адвокатът, цитиран от bTV. Не се разбра обаче какво му е попречило той да поиска разпита ѝ преди заседанието или дори днес. Свидетелите на "Шейново" са били посочени още в отговора на болницата на исковата молба на семейството, т.е. адвокатът знае отдавна кои са.
Съдът днес разпита трима свидетели на семейството, както и шестима от болницата - акушерки и лекари. "Стана ясно, че гривничките са проверени, номерата са проверени, поставени са от акушерката както на майката, така и на бебетата и процедурата е спазена. Акушерката потвърди, че при изписване номерата са сравнени. Дали и как е станала размяната няма как да бъде установено в този процес", коментира адвокатът "Шейново" Величка Костадинова. Тя посочи, че в съдебната зала никой не е оспорил медицинската документация. В нея майката се е подписала, че получава бебето, чиято гривничка е с номер, който съвпада с нейната гривна, сложена след раждането.
Този процес продължава през февруари догодина. Делото на второто семейство е насрочено за декември, видя "Сега" в деловодните регистри.
След случая в болницата започнаха проверки, в резултат на които трима души бяха наказани с предупреждение за уволнение. Старши акушерката бе понижена в длъжност, наказан бе и дежурният лекар. Проверка на агенция "Медицински надзор" установи неосъществен достатъчен контрол на различни нива. Прокуратурата също образува разследване.
ПРОГНОЗА
Съдия, който гледа дела за вреди, неотдавна коментираха пред "Сега", че разумното обезщетение би било не повече от 40 000 лв. "Все пак противоправното състояние е продължило 4 месеца, а страданията са били в кратък период, след като семействата са узнали за размяната", обясни магистратът. И допълни, че все пак има и съпричиняване, тъй като майките са имали гривна и са могли да видят тази на бебето. "300 000 лв. се присъждат на много тежки увреждания, като будна кома, парализа и т.н. Дори за смърт не се присъждат 300 000 лв.", посочи още съдията. Според него съдебната практика категорично дава в пъти по-големи обезщетения за телесни увреждания, отколкото за стрес или уронено добро име и други подобни морални страдания.