Медия без
политическа реклама

Прокуратурата не откри виновен за разменените бебета в "Шейново"

Разследването по случая е спряно, защото извършителят не е установен по безспорен и категоричен начин

По случая с разменените бебета семействата водят граждански дела срещу болницата. Всяко от тях търси по 300 000 лв. обезщетение.
Илияна Димитрова
По случая с разменените бебета семействата водят граждански дела срещу болницата. Всяко от тях търси по 300 000 лв. обезщетение.

Разследването, образувано по случая с разменените бебета в столичната АГ болница "Шейново" е спряно. Това казаха от Софийската районна прокуратурата пред "Сега". Причината за спирането е, че не е установен по безспорен и категоричен начин извършителят. Според източници на "Сега" не е установено точно кой и какво е разменил - дали табелките на леглата на бебетата или гривните им, тъй като на смяна са били няколко акушерки. Дори и да се установи кое точно е лицето, не е ясно как точно ще се докаже умисъл, коментираха юристи.

Спирането на разследването не означава, че то се прекратява. То може да бъде възобновено по всяко време до изтичането на давността, стига прокуратурата да отбележи някакъв напредък.

По делото са разпитани над 20 свидетели, сред които майките на разменените бебета, акушерките и лекарите, присъствали на ражданията, неоноталозите, прегледали децата, директорът на болницата, както и всички други хора, които имат отношение към случая, обясниха още от районната прокуратура. Направени е ДНК експертиза. Иззети са образци за сравнително изследване от всички, които са били на смяна в неонатологичното отделение, когато са приемани бебетата, изготвена е графическа експертиза. Изискани са данни от болницата и от медицинския надзор, става още ясно от отговора на прокуратурата.

От установеното по делото е видно, че не са спазени вътрешните правила на болницата, коментираха официално от обвинението.

Разследването по случая е образувано дни преди той да стане публично известен. 

То се води по чл. 184. от Наказателния кодекс. Той гласи, че "който умишлено замени, скрие или подхвърли малко дете или по друг начин укрие или замени гражданското състояние на някого, се наказва с лишаване от свобода до две години". Ако това бъде извършено с користна цел, наказанието е до 3 години затвор и от 100 до 300 лв. глоба.

Зам.-районният прокурор Иван Стефанов обясни през декември 2022 г., че текстът от НК, по който се разследва, е от 1968 г. и досега никога не е ревизиран.

По случая с разменените бебета семействата водят граждански дела срещу болницата. Първото от тях тръгна вчера. Вижте тук повече за него:

Едно от двете дела за 300 000 лв. обезщетение, заведени от семействата на разменените бебета в столичната АГ болница "Шейново", тръгна днес при закрити врати в Софийския градски съд.   За размяната на бебетата се разбра в края на миналата година.

 

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата