Медия без
политическа реклама

АГ болница "Шейново" е осъдена за още 70 000 лв. за разменените бебета

08 Авг. 2024
Решението на Софийския градски съд не е окончателно и може да се оспори пред Софийския апелативен съд.
Pixabay
Решението на Софийския градски съд не е окончателно и може да се оспори пред Софийския апелативен съд.

И второто дело за разменените бебета в софийската АГ болница "Шейново" приключи на първа инстанция. На майката на едно от децата са присъдени 70 000 лв. обезщетение за неимуществени вреди, изразяващи се в претърпени страдания от раздялата с детето след размяната на бебета в болницата.

През март 2024 г. съдът присъди общо 100 000 лева на родителите на другото бебе. Случаят с размяната е от края на 2022 г., като стана публичен през 2023 г. 

Решението на Софийския градски съд не е окончателно и може да се оспори пред Софийския апелативен съд. 

Майката С.М. претендираше за 200 000 лв. обезщетение. Искове бяха заведен и от името на другото ù дете, както и на бабата на бебето, но съдът ги отхвърля. 

Вуйчото на майката свидетелства пред съда колко плакала тя за бебето, което трябвало да размени. С. М. не могла да приеме истинското си дете веднага. Тя не вярвала, че това е истинското ù дете. Първоначално искала да го остави в дом. Това продължило около месец и половина, разказва още свидетелят.

Съдебно-психологичната експертиза установява, че детето, с което след раждането С. М. се е прибрала вкъщи, тя е смятала за свое и се е привързала към него. Тя го е обичала и все още го обича. Разбирането, че детето, което отглежда, не е нейно биологично дете, е довело до шок, а впоследствие и до силно изявено тревожно-депресивно състояние. Към момента на изготвяне на експертизата жената продължава да страда за изгубеното дете и продължава да е в тревожно-депресивно състояние, макар и изразено в по-лека степен в сравнение с първоначалния период след разбирането на факта за размяната на бебетата, пише в съдебното решение.

Съдия Кирил Петров намира и редица нарушения в болницата, довели до размяната на бебетата. Според съдията много служители на "Шейново" са подходили небрежно по време на престоя на родилките в болницата и са нарушили правилата. Магистратите отхвърлят и настояването на болницата, че С.М. също има вина за размяната, защото не е обърнала внимание на номера на бебето и не го е запомнила от родилната зала. 

За другото дело за размяната прочетете тук.

По случая се водеше и разследване, но то не установи престъпление и беше прекратено.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата