Медия без
политическа реклама

БСП и ГЕРБ се хванаха за гушите заради оставка на Боил Банов

Управляващи и опозиция спорят за начина на финансиране на БНР и БНТ, както и дали се оказва политически натиск над обществените медии

22 Окт. 2020
МИХАЕЛА КАТЕРИНСКА
Боил Банов

Управляващи и опозиция се "хванаха за гушите" покрай оставката на шефа на БНР Андон Балтаков. БСП и независими депутати поискаха оставката на министъра на културата Боил Банов заради готвения медиен закон и заради политически натиск върху държавното радио, а от ГЕРБ отвърнаха, че не са кадрували в медията.

Според проекта за нов закон на МК, който е пуснат за обществено обсъждане, се предвиждат промени във финансирането на БНР и БНТ. Те предвиждат промяна на отпускането на държавната субсидия според "мисията" на обществената медия. Сега субсидията се определя на принципа норматив за час програма.

Това е и един от аргументите на Балтаков да хвърли оставка, която трябва да бъде приета или отхвърлена от Съвета за електронни медии.

Александър Симов от БСП в декларация, прочетена от парламентарната трибуна, обвини ГЕРБ, че прави целенасочени атаки срещу общественото радио и за втори път се опитва да предизвика криза в него. Според него ГЕРБ и "Обединени патриоти" "искат да обсебят напълно БНР и БНТ за интересите на управлението си". Той обяви, че гаврата с обществените медии и посягането на свободните медии трябва да спре и поиска поставката на министъра на културата.

В отговор Тома Биков от ГЕРБ заяви, че проектът на медиен закон предстои да се обсъжда и нищо не е окончателно. По думите му в него не влиза единствено предложението директорите лично да предлагат управителните съвети на обществените медии, което веднъж било предложено от колегата му Вежди Рашидов, но било отхвърлено заради натиск от "Демократична България" и БСП. "Може би Христо Иванов трябва да ги прокара, защото той оказва политически натиск към БНТ", каза Биков и даде пример с протестите пред обществената медия, докато тече предаването "Панорама".

"По никакъв начин този закон не засяга свободата на словото. БНР е опозиционна медия и ние нямаме нищо против това и не сме направили нищо срещу това, макар че част от водещите правят политически коментари в ефир извън закона", обяви Тома Биков.

Двете партии се карат и за финансирането на обществените медии. Според БСП не трябва да отпада фондът за финансиране на БНР и БНТ. От ГЕРБ твърдят, че той никога не е работил, тоест не се е събирала такса за двете медии. Според управляващите новият модел на финансиране е европейски.