БСП ще подготви законодателни предложения, с които да бъде забранен вносът на отпадъци от трети страни. Такава забрана обаче не може да засегне страните от ЕС заради принципа за свободно движение на стоки.
Това обяви лидерът на БСП Корнелия Нинова пред БНР по повод поредицата от скандали около нерегламентирания внос и съхранение на отпадъци у нас. Вчера във Враца бе открито поредно депо с отпадъци от Италия, което е нерегламентирано.
За 5 години по данни на екоминистерството в България са внесени 734 000 тона отпадъци от страни извън ЕС. За движението от страни в ЕС няма данни, защото не се следи, обяви пред БНР Нинова. В БСП считат, че затягането на контрола не е достатъчно като мярка, защото покрай официално разрешеното движение на отпадъци с цената на корупция се промъквали и други количества. "В момента сме разграден двор и правителството на Борисов превърна България в сметище за тези 10 години, откакто управлява. Виждате, че почти през ден се открива нова нерегламентирана площадка, чийто собственик не се знае, не се знае за какво са събрани тези отпадъци там. В Бобов дол е драматично положението, горят се боклуци в теца, заравят се в открития рудник, в Габровско е същото, почти в цялата страна има такива проблеми", изтъкна Нинова.
Не е ясно доколко въвеждането на подобна законодателна промяна е възможно на фона на наличието на общи европейски регламенти по темата отпадъци. Според закона за управление на отпадъците вносът на отпадъци в общността от трети страни, както и превозът и износът са уредени в Регламент 1013/2006.
Нинова коментира и поискания вот на недоверие на кабинета заради водната криза в Перник и провала на политиката за околната среда и водите. Знак за провала според БСП е тройното увеличение в средните цени на водата за последните 10 години без видимо подобрение на инфраструктурата. "През 2009 г. средната цена на водата е била 1 лв, сега е 3 лв. и расте. За тези 10 години е сменена 0,5% от водопреносната мрежа и над 60% от водата изтича. Трябва да се носи и политическа, и наказателна отговорност. Къде са парите?", попита Нинова. Тя изтъкна, че от 2017 г. насам БСП е задавала 17 пъти въпроси за водата в Перник и 47 пъти - за вноса и изгарянето на отпадъци из цялата страна, но без резултат.
„Видно е, че има проблем, че има пропуски. Министрите Нено Димов и Петя Аврамова трябва да си понесат политическата отговорност“, коментира по повод водната криза в Перник и депутатът от ДПС и бивш екоминистър Джевдет Чакров. Той обаче не бе категоричен дали ДПС ще подкрепи вота на недоверие към кабинета. Партията щяла да заеме опозиционна позиция. Чакъров разкритикува БСП, че не се е консултирала с всички опозиционни партии за искания вот.