Медия без
политическа реклама

България е близо до заместващи изтребители от Швеция и Франция

Нидерландия, Испания и Италия са потвърдили, че не могат да изпълнят искането на София, твърди „Breaking Defense"

22 Ноем. 2022

Българското правителство изглежда се доближава до постигането на споразумение за наемане на временни изтребители след провеждането на разговори с Швеция и Франция, докато югоизточната европейска страна очаква американски F-16. Това съобщава базираното в Ню Йорк дигитално списание за стратегията, политиката и технологиите в областта на отбраната „Breaking Defense“, цитирано от БГНЕС.

Потенциалното придобиване на изтребители беше предизвикано от Lockheed Martin, когато отложи доставката на самолети F-16 Block 70 за София от 2023 г. за 2025 г. поради проблеми с доставчика заради COVID-19, което означава, че те няма да влязат в експлоатация преди около 2028 г., информира изданието.

„По този начин България се нуждае от "временен" тип, който да замени остаряващия флот от МиГ-29 и който се очаква да бъде неизползваем поради проблеми с поддръжката от края на 2023 г. нататък“, заяви говорител на българското Министерство на отбраната (МО) в изявление за „Breaking Defense“.

Визитата на делегация от военното ни министерство в САЩ предизвика подозрения в президентството, че везните в конкурса за избор на нови изтребители се накланят изкуствено, съобщи "Медиапул".

"Докато F-16 достигнат пълни оперативни способности около 2028-2030 г., ще трябва да се използват временни изтребители за целите на изпълнението на мисията Air Policing във въздушното пространство на България", обясни говорителят.

Придобиването на временни изтребители е започнало с изпращането от България на писма до САЩ, Швеция, Франция, Израел, Нидерландия, Испания и Италия, в които подробно се описва възможността за наемане на самолети втора употреба. Нидерландия, Испания и Италия са потвърдили, че не могат да изпълнят искането, според говорителя на българското МО. Говорителят не каза как са реагирали САЩ, а представител на Държавния департамент заяви, че не коментират "потенциални/предстоящи трансфери на оръжия".

"Швеция и Франция отговориха положително на нашето искане", заяви говорителят. "Започнахме разговори с двете за проучване на възможностите за временното придобиване на изтребители."

Служебният кабинет и служебният вонен министър влязоха в обяснителен режим, след като стана ясно, че се разменят писма и се водят разговори за закупуване на 10 изтребетеля "Грипен". Служебното правителство не купува самолети "Грипен".

Швеция би могла да предложи самолети Saab JAS 39 Gripen C/D, а Франция да предложи своите самолети Mirage 2000 или Rafale. Както шведското, така и френското правителство не са отговорили на запитванията за коментар.

В стремежа си да разреши проблемите с поддръжката на МиГ-29 България е провела разговори и с Полша, тъй като последната също експлоатира самолетите и би могла да предложи на България начин за потенциално обслужване на флота след 2023 г.

Служебното правителство започва преговори с Франция и Швеция за доставка на военни самолети, съобщи военният министър Димитър Стоянов в предаването "Преди всички" на БНР.

Първият транш от осем изтребителя F-16 Block 70 беше договорен между България и САЩ през 2019 г., а вторият транш от осем изтребителя беше одобрен от Агенцията за сътрудничество в областта на отбраната и сигурността през април 2022 г. Народното събрание на България прие "етап 2" от плана за инвестиционни разходи за втория транш "по-рано този ноември", потвърди говорителят на МО. Миналия месец Държавният департамент заяви, че F-16 "ще осигурят на България флотилия от модерни многоцелеви бойни самолети, ще подкрепят способността на България да защитава въздушното си пространство, ще укрепят регионалната сигурност и ще повишат оперативната съвместимост на българските ВВС със САЩ и НАТО".

Украйна е поискала отново тежко оръжие от България чрез посланика си и военния си министър, като най-желани са системи за противовъдушна отбрана. Това стана ясно от интервю на военния министър Димитър Стоянов пред Нова тв.

Първоначално Lockheed разкри проблемите с доставчика заради COVID-19 по програмата F-16 Block 70 през ноември 2021 г., две години след като България поръча самолетите. Тези проблеми обаче вече изглеждат зад гърба на производителя, тъй като той планира "значително" увеличаване на производството на изтребителя през 2023 г., според говорител на Lockheed. Сглобяването на първия F-16 Block 70 за България е започнало в производствената база на Lockheed Martin в Грийнвил, САЩ, заедно с други модели, поръчани за Бахрейн и Словакия, заяви говорителят.

Правителството на Нидерландия обмисля да прехвърли някои от излишните си F-16 на съюзници от НАТО от Източна Европа, който пък да предостави своите МиГ-29 на Украйна. Това пише нидерландското списание EW Magazine.

"Първият самолет F-16 Block 70 е в заключителни етапи на окончателно сглобяване и проверка (FACO) и боядисване и сега се подготвя за първия си полет, който очакваме да се случи в началото на следващата година", каза той.

Говорителят също така описа подробно как се подготвят плановете за партньорство с България, след като самолетите ѝ бъдат окончателно доставени.

Американската фирма „Локхийд Мартин“ е потвърдила официално, че ще има забавяне в доставката на осемте самолета Ф-16 за българските Военновъздушни сили, предава БНР.

"Днес България изгражда необходимата инфраструктура, обучава пилоти и подготвя персонал за техническо обслужване, който да поддържа операциите с F-16, когато самолетите пристигнат в страната", каза говорителят пред „Breaking Defense“, визирайки планирания "солиден пакет за индустриално участие". "Всъщност българските пилоти вече са в САЩ през последните няколко години за обучение."

България е загубила 10 млн. долара от неполучени лихви от парите за първите 8 самолета F-16, защото не е открила сметка във Федералната банка на САЩ. Това обяви служебният военен министър Димитър Стоянов при представянето на екипа и приоритетите си.

Оперативно съвместимият самолет на НАТО разполага с редица ключови възможности и технологии, включително радар APG-83 Active Electronically Scanned Array (AESA) на Northrop Grumman, "модернизирана" пилотска кабина, приспособени горивни резервоари и удължен експлоатационен живот от 12 000 часа, според производителя. Той също така изчислява, че в момента в Европа се експлоатират "почти" 700 F-16.

Самолети Eurofighter от Военновъздушните сили на Кралство Испания ще пристигат у нас за съвместна мисия с българските Военновъздушни сили по охраната въздушното ни пространство, обяви на брифинг в Министерският съвет служебният министър на обраната Димитър Стоянов.

Рекапитализацията на флота от изтребители идва в момент, когато България се опитва да преодолее политическите борби по въпроса дали да доставя оръжия на Украйна - ожесточен дебат, който почти доведе до разпадането на коалиционното правителство.

Първоначално беше постигнат компромис за подпомагане на ремонта на украинското военно оборудване, но според Блумбърг българските депутати са одобрили "първата пратка военна помощ" за Киев на 3 ноември. 

Подобен ход ще бъде приветстван от Украйна, но едва ли ще възстанови напълно наранения имидж на България на международната сцена, завършва „Breaking Defense“.

Последвайте ни и в google news бутон