Медия без
политическа реклама

Червения пират, обвинен за заплахи срещу министри и съдии, е изчезнал

Съдия Цариградска, която е сред пострадалите по делото срещу Илко Захариев, се усъмни, че случаят се разследва качествено

Пускайки Захариев от ареста районният съдия се усъмни, че той е възможно той да е писал заплашителните имейли.
БНТ
Пускайки Захариев от ареста районният съдия се усъмни, че той е възможно той да е писал заплашителните имейли.

Соченият от МВР и прокуратурата за "Червения пират" Илко Захариев, обвинен, че заплашвал магистрати и политици, е в неизвестност. Това става ясно от искане на съдия Владислава Цариградска до Софийската районна прокуратура, с което "Сега" се запозна. Цариградска, която е конституирана като пострадала в това разследване.

Съдията обръща внимание, че Захариев е лекуван в психиатрия в Бургас по реда на Закона за здравето, след което е освободен, а в последните дни е изчезнал безследно, поради което е обявен от баща си за издирване от полицията. Ако той е единственият извършител, каквато версия поддържат прокуратурата и ГДБОП, то всички заплашени са в опасност. А ако има поръчители, самият Захариев би бил в опасност с оглед рисковете да ги разкрие, предупреждава Цариградска. 

От искането на Цариградска става ясно още, че прокуратурата е ползвала експерти със съмнителни качества за психолого-психиатричната му експертиза. Не е проведен следствен експеримент, който да докаже дали той е способен изобщо да разпрати имейли. ГДБОП и прокуратурата работят по единствената версия, че той е автор на заплахите.

В началото на август Цариградска се запознава с материалите по разследването, които са събрани в 16 тома. И след това иска да получи копие от две експертизи - психолого-психиатрична експертиза на обвиняеми и техническата експертиза на мобилните телефони, открити у него.

Прокурорката - Вера Маринова, отказва, като приема, че няма обективна необходимост Цариградска да има копия от експертизите, защото те съдържат лични данни на обвиняемия и данни за кореспонденцията му и затова не следва да се разпространяват. След което Цариградска пише до нея въпросното искане обвинителката да преразгледа постановлението си ("Сега" се запозна и с него), тъй като намира изводите ѝ за произволни.

"Аз не искам да разпространявам информацията, а да я получа, за да мога да я използвам за нуждите на моята процесуална защита, (...) да правя искания, бележки и възражения. Това право не е абстрактно, а следва да е на базата на конкретните материали и данни по разследването", обяснява съдията.

Според нея прокуратурата и ГДПОБ работят само по версията, че тя е заплашвана от лице с психични разстройства, както е обявил и шефът на ГДБОП Явор Серафимов в тв интервю през февруари, докато Илко Захариев все още се издирва.

Цариградска поставя под съмнение изводите на психолого-психиатричната експертиза. Тя обръща внимание, че единият експерт, психиатър, е станал доктор в УНИБИТ, известен като "библиотекарския" университет. Доцент е от Колежа по туризъм в Благоевград по научна специалност "Здравословни и безопасни условия на труд в сферата на туризма". Ползваният от прокуратурата експерт - психолог пък има опит в подбора на кадри, работещи в екстремални условия, но не и в оценката на рисково поведение на лица със съмнения в психичната им годност.

Според съдията от съдържанието на заплашителните писма и без специални знания човек може да стигне до извода, че техен автор са различни лица.

Колкото до техническата експертиза, за нея Цариградска пише, че е от нея правят впечатление изключително притеснителните факти, че от двете мобилни устройства (със спукани екрани), са изпратени стотици заплахи от десетки различни имейли до десетки личности, които имат ключова роля в обществено-политическия живот. Тя изрежда и кои са заплашваните (сред тях и други магистрати, лидерът на ГЕРБ, Бойко Борисов, неуспелият ротационен премиер Мария Габриел, ад хок прокурорът за разследване на главния прокурор Даниела Талева, бизнесмени, адвокати).

"Част от техническите данни, събрани от доставчика на електронната поща Google, също разколебават версията неуравновесен и болен човек, водещ скитнически начин на живот край гробищата, сам да е регистрирал акаунти, след като за един от тях е посочено, че е регистриран чрез телефонен номер от Нигерия, започващ с префикс +23", пише още съдията до прокурор Маринова.

Цариградска сочи и свидетеля Д. Й. Д., който твърди, че е купил две от мобилните устройства, чрез които са изпращани заплахите. 

КОНТЕКСТ

Цариградска припомня и контекста, в който е получила електронните заплахи - публичните ѝ изявления след разстрела на сочения на съдебен брокер Мартин Божанов - Нотариуса. "Във връзка със заплахите от тази група срещу мен, в качеството ми на съдия, аз съм била под съдебна охрана по заповед на Министъра на правосъдието през 2020 г. за срок от 6 месеца, и към настоящия момент от 13.02.2024 г. (седмица преди да получи първите закани с убийство на имейл)", сочи тя.

На 27 февруари т.г. за Червения пират за първи път спомена директорът на ГДБОП Явор Серафимов. При коментар за заплахи срещу магистрати покрай Мартин Божанов - Нотариуса, той заяви, че човекът, заканвал се на съдия Владислава Цариградска, е отправял заплахи срещу вицепремиера Мария Габриел и министри. После стана ясно, че зад "Червения пират" стои Илко Захариев от Сливен. Той беше задържан на 1 март в района на Боянските гробища.

Последвайте ни и в google news бутон

Още по темата