Вътрешният министър Калин Стоянов се измъква, без да отговори, от парламентарно питане на Лена Бориславова (ПП-ДБ), свързано с разследването на групата за влияние в съдебната система около убития Мартин Божанов - Нотариуса.
В края на април т.г. Антикорупционния фонд направи публична справка на ГДБОП за Нотариуса от 2022 г., когато дирекцията се управлява от самия Калин Стоянов. Справката обаче беше пусната със заличени данни за хората, чиято връзка с Божанов не е публично известна до момента. Сред тях има и служители на вътрешното министерство. Те, оказва, се могат да бъдат идентифицирани от МВР по инициалите от публикуваната справка. Интересно дали в службата нямат копие от справката в оригинал. Същият документ е на разположение и на Софийската градска прокуратурата. Тя разследва както убийството на Божанов, така и групата му за влияние.
Бориславова пита министъра какви действия и мерки са предприети от МВР по отношение на служители, за които са налице данни, че са участвали в групите за нерегламентирано влияние в съдебната система и системата на МВР, свързани с дейността на Мартин Божанов и Петьо Петров - Пепи Еврото. Вторият ѝ въпрос е каква част от информацията, съдържаща се в справката на ГДБОП от 2022 г., е изпратена до прокуратурата и други компетентни служби. И дали има проверки или разследвания срещу лицата, посочени в справката - магистрати, служители на МВР, други граждани.
На всичко това Калин Стоянов отговоря, че справката, публикувана от АКФ, "не следва да се кредитира като идентична със справка, изпратена от ГДБОП на Софийската градски прокуратура". А за инициалите на "предполагаеми" служители на МВР, посочени във въпроса на Бориславова, министърът ѝ обяснява, че по тях "няма възможност (те) да се индивидуализират". После обяснява, че на 2 юли в ГДБОП бил постъпил сигнал от дъщерята на Божанов, свързан със спорове за наследство и с твърдения за заплаха за живота ѝ. Прокуратурата възложила проверка. На 1 август преписката е върната на прокуратурата.
РЕАКЦИИ
"Министърът на вътрешните работи откровено се гаври с парламента", коментира във Фейсбук Андрей Янкулов от АКФ. Той е категоричен, че справката, огласена от организацията му е автентична. "Оправили сме им тук-таме пълните членове и запетаите в оригиналния текст, като сме го пренасяли. Какво друго не съответства, ще благоволи ли Стоянов да каже?", пита Янкулов. И допълва, че твърдението, че по публикуваните инициали на служители министерството не може да се установи кой кой е, е "брутална подигравка на министъра, водеща до обезсмисляне на парламентарния контрол въобще". "По инициали МВР не може да установи собствени служители, за които негова дирекция е събрала конкретни данни за правени конкретни услуги на Нотариуса. Предполагам, че и по три имена и ЕГН-та също няма да могат да ги установят, така че е безсмислено да им се дават", завършва Янкулов.
Реакция в социалните мрежи имаше и от Бориславова:
Странна работа…за да не я наричам арогантна.
— Lena Borislavova (@LenaBorislavova) 16 август 2024 г.
В отговор на мой въпрос какво се случва с онези 7 МВР служители от справката на ГДБОП от 2022 - част от мрежата на Нотариуса и Еврото, Калин Стоянов не си разпозна собствената справка от времето му като шеф на ГДБОП
🙄 pic.twitter.com/OUxhNwfU7V
Пълния текст и на въпроса на Бориславова вижте тук: